Kompania italiane do të ofrojë makinat me certifikata NFT: “Rritet vlera e automjetit” - Business Magazine Albania

Kompania italiane do të ofrojë makinat me certifikata NFT: “Rritet vlera e automjetit”

Alfa Romeo Tonale SUV është “makina e parë në treg” që vjen me një certifikatë dixhitale NFT, që prodhuesi italian thotë se do të rrisë vlerën e makinës.

Si?  Epo, kjo nuk është saktësisht e qartë, por përfshin regjistrimin e informacionit nga sistemi elektronik i makinës në blockchain si provë se një makine i është bërë servisi siç duhet deri kur vjen koha për ta shitur atë.

“Me pëlqimin e klientit, NFT do të regjistrojë të dhënat e automjetit, duke gjeneruar një certifikatë që mund të përdoret për të siguruar që makina është mirëmbajtur siç duhet”, thuhet në njoftimin për shtyp të Alfa Romeo.  “Në tregun e makinave në pronësi të mëparshme, certifikimi NFT përfaqëson një burim shtesë kredibiliteti për pronarët ose tregtarët që duhet të mbështeten.”

Lexo edhe: Gary Vaynerchuk planifikon të hapë restorantin e parë NFT në botë

Megjithatë, siç vëren CNBC, të dhënat duhet të regjistrohen nga një tregtar i certifikuar i Alfa Romeo.

“Çertifikimi NFT përfaqëson një burim shtesë kredibiliteti për pronarët ose tregtarët”

Ashtu si me shumë projekte NFT, ka pyetje nëse teknologjia blockchain po shton në të vërtetë ndonjë vlerë.  Prodhuesit tashmë mbajnë një histori të detajuar shërbimi të makinave të lidhura me VIN-et e tyre (numrat e identifikimit të automjeteve).  Veçanërisht, ata kanë qenë në gjendje ta bëjnë këtë për dekada pa përdorur teknologjinë blockchain.

Fatkeqësisht, detajet teknike se si funksionon NFT e Alfa Romeo janë paksa të holla.  Kur u pyet drejtpërdrejt, zëdhënësi Nick Cappa nuk ishte në gjendje të thoshte se në cilin “blockchain” do të ruhet NFT, ose saktësisht se cilat të dhëna ruhen në rekordin NFT të makinës.  Ai tha se kompania “së shpejti” planifikon të zgjerojë NFT-të në “të gjithë linjën e Alfa Romeo”.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0