Klasa virtuale, nxënësit shqiptarë do të mësojnë online

Klasa virtuale, nxënësit shqiptarë do të mësojnë online


Ministria e Arsimit nxjerr udhëzues për klasat virtuale, pas ndërprerjes së mësimit prej situatës së krijuar nga koronavirusi.Ministrja Besa Shahini ka lajmëruar se në Radio Televizionin Shqiptar- RTSH 1, do të transmetohen mësime për nxënësit e klasave të ndryshme dhe për lëndë të ndryshme. Paradite RTSH Shkollë do të transmetojë nga ora 10:30-12:00 dhe mbasdite nga ora 18:00-19:30. Nxënësit që do t’a humbin mësimin në RTSH, do të kenë mundësi t’a shohin atë në kanalin në YouTube të Ministrisë së Arsimit.

900 leksione në matematikë dhe shkenca, për klasat 6-12 i gjeni në platformën mësimore Akademi.al.

Gjithashtu në shërbim të nxënësve është edhe platforma School me. Nxënësit duhet të regjistrohen në www.schoolme.education/landing/, për të përdorur platformën mësimore online. School me ofron video interesante për çdo lëndë që keni nevojë. Abonimi 3 javor është falas për klasat 1-9.

Regjistrohuni sa më parë dhe aksesojini leksionet. Paralelisht, pyetjet më të shpeshta që nxënësit kanë për leksione të caktuara, ministria do t’i paraqesë me video të reja nga mësuesit dhe do të publikohen në faqen zyrtare të ministrisë.

Kërkohet që mësuesit, nxënësit dhe prindërit të bashkëpunojnë për mësimin online në kushtet e shtëpisë.

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini ka zhvilluar një takim virtual me ministrat e arsimit në kuadër të kryesimit të OSBE nga Shqipëria, ku kanë ndarë edhe eksperiencat e shteteve për adresimin e çështjeve, që lidhen me një proces sa më të rregullt arsimor në këtë fazë ku nuk mund të frekuentohen shkollat.

Lexoni: Ushtria dhe policia nga nesër në terren për verifikime

Kanë qenë ministrat e arsimit të 72 shteteve, përfshirë edhe vendet më të prekura nga koronavirusi, të cilët kanë bashkëbiseduar për të ndarë eksperiencat më të mira të arsimimit në kushte të mbylljes së shkollave.

Ministrja Shahini ka nënvizuar se mes homologëve të të gjitha shteteve pjesëmarrëse në këtë video-konferencë, u diskutua për mësimin online, mënyra se si do të integrohet përdorimi i rrjeteve sociale, përgatitja e materialeve video për mësimdhënie, përdorimi i televizionit në dobi të nxënësve, në mënyrë që procesi mësimor të mos pengohet edhe në kushte të tilla.

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0