Kjo rutinë 10-minutëshe do të rrisë qartësinë dhe kreativitetin tuaj - Business Magazine Albania

Kjo rutinë 10-minutëshe do të rrisë qartësinë dhe kreativitetin tuaj

kreativitetin

“Subkoshienca juaj punon vazhdimisht, ndërsa jeni zgjuar dhe ndërsa flini.” – Napoleon Hill

Subkoshienca juaj nuk pushon kurrë dhe është gjithmonë në detyrë, sepse kontrollon rrahjet e zemrës, qarkullimin e gjakut dhe tretjen. Kontrollon të gjitha proceset dhe funksionet jetësore të trupit tuaj dhe përgjigjet për të gjitha problemet tuaja. Ajo që ndodh në nivelin tuaj të subkoshiencës ndikon në atë që ndodh në nivelin tuaj të koshiencësh. Me fjalë të tjera, ajo që ndodh brenda, madje edhe në mënyrë të pandërgjegjshme, përfundimisht bëhet realiteti juaj. Siç thotë Hill më tej, “Subkoshienca do të përkthehet në ekuivalentin e saj fizik, me metodën më të drejtpërdrejtë dhe praktike të disponueshme.”

Rrjedhimisht, qëllimi juaj është të drejtoni subkoshiencën tuaj për të krijuar rezultatet që kërkoni. Për më tepër, ju dëshironi të prekni subkoshiencën tuaj për të zhbllokuar lidhjet dhe zgjidhjet për problemet dhe projektet tuaja.

Këtu është një rutinë e thjeshtë për të filluar:

Dhjetë minuta para se të flini:

“Asnjëherë mos shkoni për të fjetur pa një kërkesë për subkoshiencën tuaj.” – Thomas Edison

Është praktikë e zakonshme për shumë nga njerëzit më të suksesshëm në botë që të drejtojnë qëllimisht funksionimin e subkoshiencës ndërsa janë duke fjetur.

Si?

Merrni disa momente para se të shkoni në shtrat për të medituar dhe shkruani gjërat që po përpiqeni të arrini. Bëjini vetes shumë pyetje në lidhje me atë gjë. Me fjalët e Edisonit, bëni disa “kërkesa”. Shkruajini ato pyetje dhe mendime në letër. Sa më specifike të jenë pyetjet, aq më të qarta do të jenë përgjigjet tuaja.

Lexoni: 10 thënie frymëzuese për të nisur javën

Ndërsa jeni duke fjetur, subkoshienca juaj do të fillojë të punojë me ato gjëra.

Dhjetë minuta pas zgjimit:

Hulumtimet konfirmojnë se truri, veçanërisht korteksi paraballor, është më aktiv dhe më kreativ menjëherë pas gjumit. Subkoshienca juaj ka qenë e zhytur në mendime gjatë kohës që flini, duke krijuar lidhje kontekstuale dhe kohore. Kreativiteti, në fund të fundit, është krijimi i lidhjeve midis pjesëve të ndryshme të trurit.

Në një intervistë të fundit me Tim Ferriss, Josh Waitzkin, ish-mjeshtër i shahut dhe kampion bote në tai chi, shpjegon rutinën e tij të mëngjesit për të shfrytëzuar zbulimet dhe lidhjet e subkoshiencës të përjetuara gjatë gjumit.

Ndryshe nga 80% e njerëzve të moshës 18-44 vjeç që kontrollojnë telefonat inteligjentë brenda 15 minutave pas zgjimit, Waitzkin shkon në një vend të qetë, bën pak meditim dhe merr ditarin e tij. Në ditarin e tij, ai mendon për disa minuta. Kështu, në vend që të përqëndrohet në të dhëna si shumica e njerëzve që kontrollojnë njoftimet e tyre, fokusi i Waitzkin është te outputi. Kjo është mënyra se si ai futet në sferat e tij më të larta të qartësisë, të mësuarit dhe krijimtarisë, atë që ai e quan, “inteligjencë e kristalizuar”.

Merrni parasysh “kërkesat” që i keni bërë subkoshiencës suaj pak para se të shkoni në shtrat. Ju i keni bërë vetes shumë pyetje. Keni menduar dhe shkruar gjërat që po përpiqeni të arrini.

Tani, gjëja e parë në mëngjes, kur truri juaj krijues është më i përshtatur, pas stërvitjes së subkoshiencës ndërsa flini, filloni të shkruani gjithçka që ju vjen në mendje për ato gjëra.

Për të qenë të sigurtë, do t’ju duhet ta praktikoni këtë aftësi. Mund të duhen disa përpjekje përpara se të bëheni të aftë. Por me qëndrueshmëri, ju mund të bëheni të rrjedhshëm dhe automatik në arritjen e shpërthimeve krijuese dhe intuitive.

Si përfundim

“Një njeri nuk mund të zgjedhë drejtpërdrejt rrethanat e tij, por ai mund të zgjedhë mendimet e tij, dhe kështu indirekt, por me siguri, t’i formësojë rrethanat e tij.” – James Allen

Krijimi mendor gjithmonë i paraprin krijimit fizik. Përpara se një ndërtesë të ndërtohet fizikisht, ekziston një plan.

Mendimet tuaja janë plani i jetës që po ndërtoni një ditë në një kohë. Kur mësoni të kanalizoni të menduarit tuaj, si me vetëdije ashtu edhe në nënvetëdije, ju krijoni kushtet që e bëjnë të pashmangshme arritjen e qëllimeve tuaja.

Ju jeni projektuesi i fatit tuaj. Kjo rutinë e thjeshtë do t’ju ndihmojë të kristalizoni se ku dëshironi të shkoni dhe si do të arrini atje.

medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0