10 thënie frymëzuese për të nisur javën - Business Magazine Albania

10 thënie frymëzuese për të nisur javën

thënie frymëzuese

Reflektimet nga jeta aktive janë ndër pasuritë më të mëdha të shoqërisë, nga të cilat ne mund të mësojmë shpejt, të reflektojmë, duke synuar të marrim vendimet më të drejta dhe të gjejmë zgjidhjet më të mira në këndvështrimin tonë. Më poshtë janë 10 thënie frymëzuese për të nisur javën.

1-“Suksesi zakonisht u vjen atyre që janë shumë të zënë për ta kërkuar atë.”—Henry David Thoreau.

2.“Pikat nuk mund t’i lidhësh duke parë përpara; e vetmja mënyrë është duke hedhur sytë pas. Në këtë mënyrë beson se në njëfarë mënyre, ato do të bashkohen në të ardhmen. Patjetër duhet të kesh besim në diçka—besimin, fatin, jetën, karmën tënde, çfarëdo qoftë. Kjo përqasje nuk më ka lënë kurrë në baltë, ajo më solli çdo ndryshim në jetë,”—Steve Jobs

3.“Nëse nuk je i gatshëm të rrezikosh të tashmen, do të të duhet të mësohesh me të zakonshmen.”—Jim Rohn.

Lexo: “Transforming Your Life”, disa mesazhe nga Anila Bashllari

4.“Kurdoherë që shikon një person të suksesshëm, shikon vetëm lavdinë publike, asnjëherë sakrificat private për të arritur atë.”—Vaibhav Shah

5.“Angazhohu me një ide. Bëje atë ide qendrën e jetës tënde—mendo për të, ëndërro për të, jeto me të. Lëre trurin, muskujt, nervat, çdo pjesë të trurit tënd, të jetë plot me atë ide, dhe çdo ide tjetër braktise. Kjo është rruga drejt suksesit.”—Swami Vivekananda.

6.“Nëse je i gatshëm të bësh më shumë se për sa paguhesh, do të vijë një ditë kur do të paguhesh më shumë se për çfarë do të bësh.”—Anonime

7.“Suksesi është të shkosh nga një dështim në një dështim tjetër pa humbje tё entuziazmit.”—Winston Churchill.

8.“Më mirë se sa të bëhesh njeri i suksesit, përpiqu të bëhesh njeri i vlerës.”—Albert Einstein

9.“Mendjet e mëdha diskutojnë për idetë; mendjet mesatare diskutojnë për ngjarjet; ato të voglat diskutojnë për njerëzit.”—Eleanor Roosvelt

10.“Distanca ndërmjet çmendurisë dhe gjeniut matet vetëm nga suksesi.”—Bruce Feirstein

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0