Kjo kompani, paguan 130 mijë dollarë për fytyrën tuaj


Një firmë britanike e quajtur Geomiq thuhet se ka bërë thirrje për njerëzit e interesuar të jenë fytyra e një “roboti” të cilin po e zhvillon me një kompani, deri më tani të panjohur.

“Kompania është në kërkim të një fytyre” të butë dhe miqësore “për të qenë fytyra e mirëfilltë e robotit që do të hyjë në prodhim”, thotë Geomiq në një postim blogu.

“Kjo do të thotë që fytyra e personit të zgjedhur do të riprodhohet në mijëra versione të mundshme të robotëve në të gjithë botën”.

Linja e robotëve ka qenë në punë për pesë vjet, sipas Geomiq.

Postimi nuk jep kritere të moshës ose gjinisë, duke u kërkuar njerëzve që janë të interesuar të marrin pjesë në këtë projekt, të dërgojnë një foto përmes emailit për të hyrë në lojë për të fituar 130,000 dollarë.

Lexoni gjithashtu:

A do të krijojë Inteligjenca Artificiale më shumë punë apo do t’i “vrasë” disa vende të punës

Brightside

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale