Kjo 29 vjeçare ka krijuar një helmetë letre të sigurt dhe tepër ekonomike - Business Magazine Albania

Kjo 29 vjeçare ka krijuar një helmetë letre të sigurt dhe tepër ekonomike


Kjo helmetë që paloset mund të jetë aksesori i fundit për programet e shpërndarjes së biçikletave. Ajo përbëhet nga letra, është tepër e lehtë, paloset (pra tepër e lehtë për ta mbajtur kudo) dhe e lirë për t’u prodhuar.

Letra nuk dihet të ketë veti mbrojëse, por EcoHelmet mendon ta sfidojë këtë mendim me këtë dizajn të ri të helmetës. Pas marrjes së çmimit të vitit 2016-tës, produkti zyrtarisht është bërë i besueshëm për gjigandin e teknologjisë Britanike, Dyson.

Helmeta, e cila fitoi çmimin e parë në konkursin e dizajnit për vitin 2016 të Dyson, ka formën e një zhgualli që hapet e mbyllet si një grilë, e cila është mjaft e fortë për të mbrojtur kokën tuaj të çmuar. Ajo është bërë nga letra e ricikluar, e cila në të njëjtën kohë e bën këtë helmetë të jetë ekologjike por dhe mjaft ekonomike, çmimi i së cilës është vetëm 5 dollarë.

kjo-29-vjecare-ka-krijuar-nje-helmete-letre-te-sigurt-dhe-teper-ekonomike-businessmag

Për sa i përket fortësisë, dizenjuesja Isis Shiffer thotë se janë bërë shumë prova ku helmeta është shtypur nga pesha të rënda dhe ajo përsëri i ka rezistuar goditjeve. (shiko videon)

Vlen për t’u theksuar se kjo helmetë ka një numër të limituar përdorimesh dhe nuk mund të përdoret në shi. Por me çmimin e arsyeshëm që ka, përdoruesit e saj e kanë më të lehtë të blejnë një të re kur iu nevojitet.

Shniffer ka menduar ta prezantoj helmetën në New York këtë pranverë. Sfida më e madhe për të është: T’i shesësh njerëzve idenë se letra do t’i mbaj ata të sigurt.

/Mashable

https://www.youtube.com/watch?v=4J211PkuhEc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0