Kina përgatitet për misionin e parë në Mars

Kina

Kina po përgatitet të nisë misionin e saj të parë në Mars dhe ka përgatitur raketën e transportuesit Long Mars-5 në qendrën e lançimit.

Misioni i parë kinez i eksplorimit në Mars, Tianëen-1, ka për qëllim “të kompletojë orbitën, zbarkimin dhe udhëtimin në një mision si dhe mbledhjen e të dhënave gjatë eksplorimit shkencor në Mars”, tha Administrata Kombëtare Kineze e Hapësirës në një deklaratë për agjencinë Xinhua.

Raketa e katërt Long Mars-5 u transportua sot e shtrirë në Qendrën e Lançimit Hapësinor Wenchang në provincën Hainan, në jug të Kinës.

Lexoni: J. K. Rowling, përrallë me episode online në kohë pandemie

Raketa transportuese Long March-5 është mjeti më i madh i lançimit të Kinës dhe është hera e parë që raketa do të vihet në “përdorim praktik” ndërsa pritet të dërgojë sondën e Marsit në orbitën e transferimit Tokë-Mars.

Më parë, raketa ishte testuar tri herë. Misioni në Mars pritet të nisë në fund të korrikut ose në fillim të gushtit. Pas injektimit të helikës në raketë do të bëhen disa testime dhe inspektime.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale