Kina i dhuron 30 milionë dollarë OBSH-së


Kina i ka dhuruar 30 milionë dollarë Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), një javë pasi Presidenti Trump tha se do të pezullojë fondet amerikane për OBSH-në.

Javën e kaluar, Presidenti Trump e akuzoi OBSH-në se ka mbajtur anën e qeverisë kineze, ndaj ajo dështoi të bëjë detyrën e saj dhe t’i përgjigjet në kohë pandemisë së koronavirusit.

Ditën e enjte, gjatë njoftimit të dhurimit, qeveria kineze e mbrojti OBSH-në dhe tha se agjencia nën drejtimin e Tedros Adhanom Ghebreyesus ka kryer më së miri punën e saj. Zëdhënësi i qeverisë kineze tha se ky dhurim është për të mbrojtur idealet, principet dhe autoritetin e Kombeve të Bashkuara.

Lexoni: Lux Montagnier, shkencëtari fitues i çmimit Nobel, pohon se koronavirusi ka origjinën në laborator

OBSH i ka kërkuar Presidentit Trump të tërhiqet nga propozimi i tij, por kjo ka pak gjasa të ndodhë.

Madje, situata pritet të ndërlikohet për OBSH-në, duke qenë se Australia ka kërkuar mbështetjen e Francës, Gjermanisë, dhe SHBA-ve për të nisur një hetim ndërkombëtar mbi kontrollin e vonuar të kryer nga OBSH-ja në Kinë.

The Washington Post

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale