Kina humbet makinën robotike në mars. NASA tregon pamjet - Business Magazine Albania

Kina humbet makinën robotike në mars. NASA tregon pamjet

Një rover kinez në Mars nuk ka lëvizur për gati gjashtë muaj, sipas imazheve të kapura nga NASA. Një seri kohore e marrë nga Orbiteri Mars Reconnaissance i agjencisë amerikane të hapësirës midis shtatorit 2022 dhe shkurtit 2023 tregon se roveri Zhurong i Kinës mbeti i palëvizshëm në Planetin e Kuq gjatë gjithë asaj periudhe.

Zhurong u ul në Mars në maj 2021 si pjesë e misionit Tianëen-1, me qëllim studimin e topografisë dhe ekzaminimin e tokës marsiane, vëzhgimin e elementeve dhe marrjen e mostrave të atmosferës. Roveri me energji diellore udhëtoi afërsisht 2 km nga vendi i tij i uljes në fushën Utopia Planitia përpara se të ndalonte.

Pozicioni i tij i palëvizshëm u zbulua nga kamera me rezolucion të lartë të imazhit të Eksperimentit të Shkencës (HiRISE) në bordin e orbitës, e operuar nga studiuesit në Laboratorin Jet Propulsion të NASA-s në Caltech dhe Universitetin e Arizonës.

Tianëen 1 është misioni i parë ndërplanetar i Kinës, megjithatë nuk ka pasur një përditësim apo ndonjë imazh të ri nga roveri Zhurong për disa muaj. South China Morning Post raportoi se ekipi i misionit nuk kishte marrë asnjë sinjal nga Zhurong që kur ai hyri në nivelet e rrezatimit diellor në planetin Mars.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0