Këshilla që iu ndihmojnë të rrisni një fëmijë me shumë vetbesim - Business Magazine Albania

Këshilla që iu ndihmojnë të rrisni një fëmijë me shumë vetbesim


Besimi në vete është një nga dhuratat më të mira që një prind mund t’i bëj fëmijës.

Carl Pickhardt, psikolog dhe autor i 15 librave për prindërit, thotë se një fëmijë i cili nuk ka vetbesim është më i ndrojtur për të provuar gjëra apo sfida të reja sepse ai ka frikë nga dështimi apo mos i zgjëgenj të tjerët.

Kjo gjë mund t’i pengojë fëmijët më vonë në jetë dhe ti ndalojë ata të kenë një karrierë të suksesshme.

“Armiqtë e besimit në vete janë frika dhe dekurajimi,” ka thënë ai. Kështu që, prindër është puna juaj të mbështesni dhe inkurajoni fëmijët tuaj ndërkohë që ata sforcohen për të realizuar detyra të ndryshme.

Këshilla që iu ndihmojnë të rrisni një fëmijë me besim në vete:

1. Vlerësoni përpjeket pa marr parasysh nëse fitojnë apo humbasin

Kur rritesh kupton se udhëtimi është më i rëndësishëm se destinacioni.

Kështu që nëse fëmija juaj bën golin e fitores për skuadrën e tij apo gabimisht gjuan jashtë fushe, duartrrokiteni atë për mundimin, ka thënë Pickhardt. Ata asnjëherë nuk duhet të ndihen të turpëruar vetëm se provuan.

“Përtej pengesave, përpjekjet e vazhdueshme të ndihmojnë të rrisësh vetbesimin,” shpjegon ai.

2. Lërini t’i zgjidhin vet problemet e tyre

Nëse e bën ti punën në vend të fëmijës, ai asnjëherë nuk do të ketë aftësinë apo besimin për t’i zgjidhur problemet vet.

“Ndihma prindërore mund të pengojë besimin në vete,” shpjegon Pickhardt.

Me fjalë të tjera, është më mirë që fëmija të marr me forcat e tij një 8 apo një 9 se sa një 10 të pamerituar, sepse në këtë mënyrë ai do të mësojë si t’i zgjidhi problemet dhe si ta bëj punën siç duhet.

3. Lërini të sillen sipas moshës që kanë

Mos prit që fëmija yt të sillet si një i rritur. “Kur një fëmijë ndjen se duhet të sillet si prindërit e tij sepse sipas tyre kjo është gjëja e duhur, iu duhet të kuptoni që ky është një standart joreal që dekurajon përpjekjet,” ka thënë ai.

“Përpjekjet për të patur sjellje të një moshe më të avancuar reduktojnë vetbesimin.”

5. Inkurajoni kuriozitetin

Ndonjëherë pyetjet e pafundme të fëmijës suaj mund të jenë lodhëse, por gjithsesi ato duhet të injkurajohen.

Paul Harris nga Universiteti Harvard ka thënë për The Guardian që pyetjet janë një ushtrim ndihmues për zhvillimin e fëmijës sepse kjo do të thotë që ata e kupojnë se “ka gjëra që ata nuk i njohin shumë mirë… ka botë dijesh të padukshme të cilat ata nuk i kanë vizituar asnjëherë.”

Kur fëmijët fillojnë shkollën, ata që vijnë nga familjet të cilat i përkrahin pyetjet kurioze kanë një përparësi kundrejt pjesës tjetër sepse ata kanë praktikuar marrjen e informacionit nga prindërit e tyre. Me fjalë të tjera, ata thjesht dinë të mësojnë më mirë dhe më shpejt.

6. Jepini atyre sfida të reja

Tregojini fëmijës tuaj se ata mund të kenë dhe mund të përmbushin qëllime të vogla duke arritur më pas në arritje më të mëdha – si përshembull të ngasësh një biçikletë me dy dhe jo me 4 rrota.

“Prindërit mund të rrisin vetbesimin duke rritur përgjegjësit që fëmijët duhet të kenë,” shpjegon Pickardt.

7. Jini autoritar, por jo shumë i ashpër apo strikt

Kur prindërit janë shumë strikt apo kërkues, besimi i fëmijës reduktohet.

“Varësia që i krijoni fëmijës me fjalë mund ta pengojë atë të veproj vet e të jetë guximtar,” ka thënë ai.

/TheIndependent

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0