Keni dhimbje koke? Sipas një studimi të ri nostalgjia mund të ndihmojë në kurimin e saj - Business Magazine Albania

Keni dhimbje koke? Sipas një studimi të ri nostalgjia mund të ndihmojë në kurimin e saj

Një studim i ri tregon se ndjenjat e nostalgjisë, të nxitura nga të parit e fotove dhe videove të vjetra, mund të ndihmojnë në zbutjen e dhimbjeve të zakonshme të kokës duke reduktuar aktivitetin e trurit, thonë studiuesit.

Raporti zbuloi se pjesëmarrësit, si meshkuj ashtu edhe femra, kishin reduktuar perceptimet e dhimbjes, veçanërisht në “intensitet të ulët dhimbjeje” kur përjetonin nostalgji. Mungesa e dhimbjes lidhej me uljen e aktivitetit në dy rajone të trurit të lidhura me dhimbjen, vuri në dukje studimi.

Studimi, i kryer nga psikologë dhe neuroshkencëtarë në Akademinë Kineze të Shkencave në Pekin, u publikua së fundi në revistën Neuroscience. Pjesëmarrësit u lidhën me një makinë fMRI, një aparat fotografik funksional të rezonancës magnetike që mat aktivitetin e trurit dhe treguan një seri prej 26 imazhesh nostalgjike, duke përfshirë karikaturat e vjetra, lojërat në oborrin e shkollës dhe ëmbëlsirat më të preferuara dhe popullore.

Më pas, pjesëmarrësit u ekspozuan ndaj niveleve të ndryshme të dhimbjes, duke përdorur një gjenerator të vogël nxehtësie në parakrahun e tyre të djathtë. Aktiviteti i tyre i trurit u krahasua me leximet nga një grup kontrolli, duke treguar imazhe nga jeta moderne që nuk ngjallnin asnjë ndjenjë nostalgjie.

Njerëzit, të cilëve iu treguan imazhet e fëmijërisë ndjenin nivele më të ulëta dhimbjeje, ndërkohë që përjetuan aktivitet të reduktuar në dy rajone të trurit.

Lexo edhe: Nutricionisti i Harvardit ndan 6 ushqimet më të mira për trurin: “Shumica e njerëzve nuk i hanë mjaftueshëm”

Në raportin e tyre, studiuesit vunë në dukje se nostalgjia ka qenë prej kohësh e njohur për të reduktuar perceptimin e individëve për dhimbjen fizike, por arsyeja shkencore pas saj ishte “e paqartë”. Një studim i vitit 2012 nga psikologët në Universitetin Sun Yat-Sen në Guangzhou, Kinë, zbuloi se pjesëmarrësit në një gjendje nostalgjie “ishin në gjendje të mbanin dorën e tyre në një kovë me ujë akulli për një periudhë më të gjatë kohore në krahasim me pjesëmarrësit e tjerë.

Tani, ekipi me bazë në Pekin po thotë pse ndodh kështu.

“Studimi ynë zbuloi se talamusi luan një rol kyç si një lidhje funksionale midis nostalgjisë dhe dhimbjes, duke sugjeruar një mekanizëm të mundshëm modifikues analgjezik të nostalgjisë,” shkruajnë ata. Ose, me fjalë të tjera, ndjenjat e nostalgjisë dhe dhimbjes vijnë nga disa pjesë të njëjta të trurit dhe ndjenja e njërës mund të ndihmojë në uljen e ndjenjave tuaja ndaj tjetrës.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0