Nutricionisti i Harvardit ndan 6 ushqimet më të mira për trurin: "Shumica e njerëzve nuk i hanë mjaftueshëm" - Business Magazine Albania

Nutricionisti i Harvardit ndan 6 ushqimet më të mira për trurin: “Shumica e njerëzve nuk i hanë mjaftueshëm”

Ashtu si marrëdhënia e ndërlikuar midis zorrëve dhe trurit, dieta dhe shëndeti mendor janë të lidhura në mënyrë të pandarë dhe lidhja midis tyre shkon në të dyja anët: mungesa e zgjedhjeve të mira në dietë çon në një rritje të problemeve të shëndetit mendor dhe problemet e shëndetit mendor nga ana tjetër çojnë në zakoneve të këqija të të ngrënit.

Bazuar në punën time me qindra pacientë, më poshtë janë ushqimet më të mira për trurin që njerëzit nuk i hanë mjaftueshëm. Përfshirja e tyre në dietën tuaj mund të përmirësojë humorin, kujtesën dhe të ndihmojë trurin tuaj të punojë me efikasitet maksimal:

  1. Erëzat

Përveç aromës së shtuar, erëzat njihen edhe për vetitë e tyre antioksiduese. Me fjalë të tjera, ato ndihmojnë trurin të luftojë radikalet e lira të dëmshme dhe për këtë arsye parandalojnë stresin oksidativ, i cili mund të dëmtojë indet.

  1. Ushqimet e fermentuara

Ushqimet e fermentuara mund t’i merrni duke kombinuar qumështin, perimet ose përbërës të tjerë të papërpunuar me mikroorganizma si majaja dhe bakteret.

Disa shembuj përfshijnë kosin, lakra turshi, kimchi dhe kombucha. Këto janë të gjitha burime të baktereve të gjalla që mund të përmirësojnë funksionin e shëndetshëm të zorrëve dhe të ulin ankthin.

Në tru, ushqimet e fermentuara mund të sjellin disa përfitime. Një përmbledhje e vitit 2016 e 45 studimeve tregoi se ushqimet e fermentuara mund të mbrojnë trurin, duke përmirësuar kujtesën.

  1. Çokollata e zezë

Çokollata e zezë është një burim i shkëlqyer hekuri, i cili ndihmon në krijimin e mbulesës që mbron neuronet dhe ndihmon në kontrollin e sintezës së kimikateve dhe rrugëve kimike të cilat lidhen me humorin.

Në vitin 2019, një anketë ndërseksionale me më shumë se 13,000 të rritur zbuloi se njerëzit që hanë rregullisht çokollatë të zezë kishin një rrezik të reduktuar prej 70% të simptomave të depresionit.

Lexo edhe: Po luftoni për t’u fokusuar? Këtu janë disa këshilla për t’ju ndihmuar

  1. Avokado

Avokadot kanë sasi relativisht të larta të magnezit, i cili është i rëndësishëm për funksionimin e duhur të trurit.

Studime të panumërta kanë sugjeruar se depresioni është i lidhur me mungesën e magnezit. Disa studime, në të cilat pacientët u trajtuan me 125 deri në 300 miligramë magnez, kanë demonstruar shërim të shpejtë nga depresioni, shpesh në më pak se një javë.

  1. Arrat

Arrat kanë yndyrna dhe vajra të shëndetshme për të cilat truri ynë ka nevojë për të funksionuar mirë, së bashku me vitaminat dhe mineralet për shembull, seleniumin në arrat braziliane.

Efektet anti-inflamatore dhe antioksidante të acideve yndyrore omega-3 të cilat gjenden tek arrat ndikojnë në përmirësimin e të menduarit dhe kujtesës.

Lexo edhe: Covid na dëmton trurin. E zbulon studimi i ri shkencor

  1. Zarzavate me gjethe

Zarzavatet me gjethe përmbajnë vitaminë E, karotenoidë dhe flavonoide, të cilat janë lëndë ushqyese që mbrojnë kundër demencës dhe rënies së aftësive njohëse.

Një përfitim tjetër është se ato janë një burim i jashtëzakonshëm i folatit, një formë natyrale e vitaminës B9 që është e rëndësishme në formimin e qelizave të kuqe të gjakut. Aty ku mungesa e folatit mund të jetë themeli i disa problemeve neurologjike, përmirësimi i statusit të folatit ka efekte të dobishme në statusin tonë njohës dhe është një kofaktor i domosdoshëm në prodhimin e neurotransmetuesve.

Zarzavatet si spinaqi, chard zviceran dhe zarzavate luleradhiqe janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i folatit!

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0