KAYAK zbulon vendet më të mira për udhëtime dhe punë në distancë në 2022, Shqipëria renditet e 15-ta - Business Magazine Albania

KAYAK zbulon vendet më të mira për udhëtime dhe punë në distancë në 2022, Shqipëria renditet e 15-ta

punë në distancë

Shqipëria zuri vendin e 15-të në indeksin global Work from Wherever

Ndërsa më shumë njerëz përqafojnë mjedise fleksibël të punës dhe i kthejnë sytë në vendin e tyre të radhës të “punës”, KAYAK, motori kryesor i kërkimit të udhëtimeve në botë, zbulon vendet më të mira në botë për të punuar në distancë, me Portugalinë që kryeson listën. Shqipëria zuri vendin e 15-të në garën e madhe mes 111 vendeve në nivel botëror dhe zbarkoi në vendin e 9-të në renditjen europiane.

Indeksi i parë Work from Wherever i KAYAK është burimi përfundimtar për ata që kërkojnë të ngrenë një zyrë të re larg shtëpisë përkohësisht ose për një periudhë më të gjatë kohore. Për të zhvilluar indeksin, KAYAK analizoi nga afër 111 vende dhe renditi secilin kundrejt 22 faktorëve në gjashtë kategori: kostot e udhëtimit dhe aksesueshmërinë; çmimet lokale; shëndeti dhe siguria; aftësitë e punës në distancë; jete sociale; dhe motit. Duke zbuluar vendet më të mira nga të cilat është më e lehtë të punosh, ndërkohë që argëtohesh shumë në orët e tua të pushimit.

Shqipëria zuri vendin e 15-të në indeksin global dhe u ngjit mjaft lart mes destinacioneve europiane duke zënë vendin e 9-të. Në garën e madhe botërore ka kaluar Tajlandën, Gjeorgjinë, Estoninë, Meksikën dhe shumë vende të tjera. Shqipëria performon mirë në kategori të tilla si ‘Çmimet lokale dhe të udhëtimeve’ pasi ka çmimet më të ulëta të hoteleve në botë, kosto të përballueshme jetese dhe tarifa të ulëta afatgjata dhe afatshkurtra të apartamenteve. Gjithashtu, ky vend ofron viza nomade digjitale për ata që kërkojnë të qëndrojnë më gjatë.

Top 10 vendet më të mira për kombinimin e kushteve produktive të punës dhe mundësive për aventura udhëtimi sipas KAYAK janë:

  1. Portugalia
  2. Spanja
  3. Rumania
  4. Mauritius
  5. Japonia
  6. Maltë
  7. Kosta Rika
  8. Panamaja
  9. Republika Çeke
  10. Gjermania

Portugalia u rendit si vendi më i mirë për të punuar në distancë nga e gjithë bota, duke shënuar rezultate të larta në të gjitha kategoritë, duke përfshirë motin e shkëlqyer, bollëkun e lartë të vendeve për të dalë, shkallën e ulët të krimit dhe koston relativisht të ulët të jetesës. Portugalia ofron gjithashtu një vizë nomade digjitale dhe shumë vendas kanë një aftësi të lartë të gjuhës angleze që tërheq emigrantët. Spanja doli në vendin e dytë, kryesisht për shkak të sasisë së lartë të restoranteve dhe kafeneve për frymë, të shoqëruara me shpejtësinë e lartë të internetit, shumë hapësira co-working dhe viza remote për profesionistët e lirë. Ajo gjithashtu ka një jetë nate të zhurmshme dhe është shumë miqësore me LGBTQ+. Rumania zë vendin e tretë, kryesisht sepse ofron çmime shumë tërheqëse kur bëhet fjalë për qiratë e apartamenteve afatgjatë dhe ushqimin vendas.

Shqiptarët kanë “vendin e punës” më të mirë për zonën kohore të ekipit të tyre falë funksionit të ri të KAYAK

Përveç Work from Wherever Index, KAYAK përmban një renditje të re të zonës kohore për t’i ndihmuar përdoruesit të zbulojnë shpejt dhe me lehtësi diferencat kohore për udhëtimin e tyre – ideale për ata që kërkojnë të shmangin telefonatat e konferencave të orës 2 të mëngjesit ndërsa punojnë jashtë vendit. Renditja e fokusuar në zonën kohore merr parasysh faktorët dhe kategoritë kryesore nga Work from Wherever Index, por i shfaq ato sipas vendit tuaj të origjinës së punës – kështu që vendet që kanë zonat kohore më të afërta me zonën tuaj kohore të punës do të shfaqen në listën e destinacioneve të vendit. Mjeti gjithashtu ofron informacion mbi kufizimet më të fundit të udhëtimit dhe normat lokale të vaksinimit për çdo vend.

Përpara se të planifikoni udhëtimin tuaj, sigurohuni që të kontrolloni kufizimet më të fundit të udhëtimit në destinacionin tuaj. Harta e kufizimeve të udhëtimit të KAYAK ofron përditësime në kohë reale mbi kufizimet e COVID-19 dhe kërkesat për hyrje të vendeve individuale në mbarë botën.

Ttë dhënat janë marrë midis 1 shtatorit – 20 tetorit 2021. Numrat e mbledhur bazohen në të dhënat më të fundit të disponueshme.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0