Katër ‘punë ëndrrash’ për njerëzit që duan të udhëtojnë - Business Magazine Albania

Katër ‘punë ëndrrash’ për njerëzit që duan të udhëtojnë

punë ëndrrash

Shumë njerëz herë pas here udhëtojnë për punë. Por për disa, udhëtimi është në zemër të punës së tyre.

CNBC Travel foli me njerëz nga katër industri për profesionet ku të punosh nga shtëpia, ose një zyrë për këto çështje, nuk është një opsion.

Një vit udhëtimi

Sebastian Modak – kryeredaktori aktual i Lonely Planet

Modak ishte një nga 13,000 personat që aplikuan për një rol që dërgoi një person në çdo destinacion në listën “Places to Go” të The New York Times në 2018 – viti i parë që gazeta punësoi për këtë pozicion. Ai nuk e mori vendin e punës.

“Një vit më vonë kuptova, pse të mos e jap një goditje përsëri,” tha ai. “Kësaj radhe funksionoi!”

Si “Udhëtari i 52 Vendeve” për vitin 2019, Modak udhëtoi në një destinacion të ri çdo javë – nga Bullgaria në Katar dhe Uzbekistani në Vietnam – në një vit që ai e përshkroi si emocionues dhe rraskapitës. “Unë shpesh them se ishte një nga përvojat më të mëdha të jetës sime, por edhe më e vështira,” tha ai. “Unë nuk pata ditë pushimi për një vit të tërë dhe presioni i vazhdueshëm i afateve ishte i vështirë për t’u përballuar.”

Modak tha se puna kërkon dikë që mund t’i “bëjë të gjitha”, nga shkrimi i artikujve dhe postimi në mediat sociale deri te shkrepja e fotografive dhe videove.

“Ishte shumë! Përveç aftësive të tregimit, ata po kërkonin dikë me qëndrueshmëri për të kaluar gjithë vitin.”

Ai më së shumti vlerëson fatin për gjetjen e punës, por ai tha se beson se edukimi dhe entuziazmi i tij për udhëtimet e ndihmuan. Babai i Modak është nga India dhe nëna e tij është kolumbiane, kështu që “si një kompromis kulturor, ata në thelb vendosën të lëviznin vazhdimisht”. Si rezultat, ai u rrit në vende si Hong Kongu, Australia, India dhe Indonezia.

Modak tha se puna, e cila është shpallur si “puna e ëndrrave” kryesore, ishte rraskapitëse, stresuese dhe madje e frikshme ndonjëherë, por një rritje e vazhdueshme dhe aventurë.

“Më hapi mendjen, më prezantoi me njerëz në gjashtë kontinente … dhe më forcoi dashurinë për të shkuar në një vend dhe për të kërkuar një histori.”

Lexoni: 6 mënyra për të kuptuar nëse jeni gati të merrni hapin nga punonjës në sipërmarrës

“Hero humanitar”

Sandra Black, specialiste e komunikimit për Kombet e Bashkuara

Puna e Black nuk e çon atë në vendet tipike të udhëtimit dhe udhëtimet e saj të punës nuk janë asgjë tjetër veçse një natë. Që nga viti 2008, ajo ka jetuar dhe punuar në Senegal, Timorin Lindor, Republikën e Afrikës Qendrore, Irak dhe së fundmi në Mozambik, në role që zgjasin nga disa muaj në vite.

“Çdo vend ka pikat kryesore kulturore dhe ngrohtësinë e tij,” tha ajo, ndërsa vuri në dukje se të jetosh “ku lëvizja është e kufizuar për shkak të shqetësimeve të sigurisë” është pjesa më sfiduese.

Që nga tetori 2021, Black ka trajtuar komunikime të jashtme për zyrën e Mozambikut të Fondit të Popullsisë së Kombeve të Bashkuara, një agjenci e OKB-së që fokusohet në shëndetin riprodhues dhe të drejtat dhe e cila financohet tërësisht nga donacionet, sipas faqes së saj të internetit.

Black shkroi për njerëzit që u zhvendosën nga cikloni Idai në 2019 – një nga uraganet më të këqij të regjistruar që ka goditur Afrikën – ndërsa punonte për Organizatën Ndërkombëtare për Migracionin. Ajo kujtoi takimin me një grua të quajtur Sarah, e cila u ngjit në një pemë me fëmijën e saj pasi shtëpia e saj u shemb nga përmbytjet. Gruaja tha se u shpëtua shtatë ditë më vonë. Me origjinë nga New York, Black flet frëngjisht, spanjisht, portugalisht dhe një nivel bazë të Wolof, gjuha kombëtare e Senegalit dhe Tetum, një gjuhë e folur në Timorin Lindor. Ajo tha se aftësitë e saj gjuhësore janë pjesërisht arsyeja pse ajo është vendosur urgjentisht për të mbuluar krizat humanitare.

“Natën, unë shtyp derisa nuk mund t’i mbaj më sytë hapur dhe pastaj filloj përsëri në orën 6 të mëngjesit të nesërmen,” tha ajo në një intervistë për fushatën e OKB-së për “heroin humanitar” në 2014.

“Pjesa më kuptimplotë e komunikimit humanitar është ofrimi i një platforme për njerëzit e prekur nga konflikti dhe fatkeqësitë natyrore për të treguar historitë e tyre,” tha ajo. “Shumë sinqerisht dua që bota të dijë se çfarë u ka ndodhur atyre dhe komuniteteve të tyre.”

Nga shef kuzhine në kapiten

Tony Stewart, kapiten i jahtit në Fraser

Stewart tha se pret të udhëtojë për nëntë muaj në vitin 2022 në krye të jahtit motorik 130 këmbësh “All Inn”. Ai tashmë është zhvendosur nga Karaibet në Amerikën Qendrore dhe Meksikë. Nga Bregu Perëndimor i Shteteve të Bashkuara, ai do të shkojë në Passage Inside të British Columbia dhe në juglindje të Alaskës, më pas do të fluturojë për në Florida dhe do ta përfundojë vitin në Bahamas. Ky është pak më i gjatë se një “vit tipik”, tha ai, pjesërisht për shkak të një rritjeje të biznesit charter këtë vit. Stewart filloi në industrinë e jahteve si kuzhinier në vitin 1998 dhe “menjëherë ra në dashuri me stilin e jetës, punën dhe udhëtimin”. Pas një viti e gjysmë gatimi, Stewart bëri një ndryshim në karrierë.

“Vendosa se doja të punoja për të marrë licencën time dhe të bëhesha kapiten dhe nisa udhëtimin tim”, tha ai.

Puna kërkon aftësi të forta për zgjidhjen e problemeve, organizim dhe një tolerancë të lartë ndaj stresit, tha Stewart. Kapitenët bëjnë “pak nga gjithçka”, nga planifikimi dhe kontabiliteti i udhëtimit te “detyrat e burimeve njerëzore” për ekuipazhin dhe rezervimet e golfit për mysafirët.

Sa i përket nëse është një punë e ëndrrave – “absolutisht është. Ne durojmë ditë të gjata, dhe ndonjëherë javë pa ditë pushimi,” tha ai, por “nuk mund të imagjinoja ta bëja këtë … dhe të mos e doja”.

Eksperte e vilave italiane

Amy Ropner, shefe e vilave në kompaninë Red Savannah

Nga 300 vilat me të cilat punon Red Savannah, rreth 120 janë në Itali, tha Ropner. Ajo vlerëson se ka vizituar rreth 80% deri në 90% të tyre. Ajo udhëton nga Londra në Itali për të vlerësuar koleksionin e vilave “jashtëzakonisht të larta” të kompanisë dhe për të vlerësuar shtëpitë e reja për t’u shtuar në listën e kompanisë. Gjatë një udhëtimi të fundit, ajo udhëtoi nga Milano në Liqenin e Komos, deri në Toskanë, pastaj më në jug në qytetet Amalfi dhe Positano. Udhëtimi i saj i radhës është në Pulia.

Rreth 90% e shtëpive janë në pronësi private. Ajo takon pronarët dhe analizon gjithçka, nga madhësia e pishinës deri te shtretërit. Shumica e rezervimeve përfshijnë fëmijë, kështu që ajo kontrollon që shkallët dhe ballkonet të jenë të sigurta për të gjitha moshat; nëse jo, kompania e shënon këtë në faqen e internetit.

Lexoni: Shqiptari që po punon për Silicon Valley

“Ne duhet të dimë nëse ka mace në pronë, nëse është në një rrugë të pistë … që padyshim kërkon pak më shumë kohë për të arritur, ku lind dielli, ku perëndon dielli,” tha ajo.

Ropner shpesh qëndron në vila, të cilat i marrin me qira për 5,000 deri në 200,000 dollarë në javë, tha ajo. Ajo gjithashtu eksploron zonat lokale, kështu që mund të këshillojë për restorantet, dhënien me qira të varkave dhe shërbime të reja si udhëtimet me biçikleta elektronike.

“Unë mendoj se njerëzit mendojnë se është e gjitha magjepsëse, por është shumë punë,” tha ajo, duke vënë në dukje se dikur pa 50 vila në një udhëtim. “Është magjepsëse,” tha ajo, “por gjithashtu mund të jetë e lodhshme.”

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0