Karakteristikat e njerëzve të jashtëzakonshëm - Business Magazine Albania

Karakteristikat e njerëzve të jashtëzakonshëm

njerëzve të jashtëzakonshëm

A keni menduar ndonjëherë pse disa njerëz janë të jashtëzakonshëm? Janë ata që të tjerët kërkojnë për udhëheqje, rehati dhe këshilla. Ata kurrë nuk duken të tronditur apo të frikësuar, gjithmonë në krye të momentit. Çfarë i bën “fituesit” në lojën e jetës të ndryshëm nga pjesa tjetër e popullsisë?

Ndërsa disa kanë ndërtuar pasuri mjaft të mëdha për të mbështetur brezat e pasardhësve, shumica nuk janë jashtëzakonisht të pasur. Disa janë të zgjuar me doktoraturë në fushën e tyre, por shumica nuk kanë më shumë se një diplomë bachelor. Ata nuk janë sportistë të mëdhenj apo aktore/aktorë të famshëm. Me disa përjashtime, ata duken si njerëz të zakonshëm.

Qëndrimi është kritik

Mënyra se si ndiheni për veten dhe rrethinën tuaj pasqyron qëndrimin tuaj. Trajnerët dhe motivuesit personalë si John Wooden, i cili tha: “Mos harroni këtë, zgjedhjet që bëni në jetë, ju përcaktojnë juve si njerëz” dhe Zig Ziglar, i cili tha: “Kur fokusohesh te problemet, ke më shumë probleme. Kur fokusohesh te mundësitë, ju merrni më shumë mundësi,” kuptoni lidhjen midis qëndrimit dhe suksesit personal.

Ndryshe nga estetika, aftësia fizike dhe karakteristikat e tjera të lindura, qëndrimi ynë është zgjedhja jonë. Psikologët mësojnë se jeta nuk ka të bëjë me atë që ndodh me ju, por se si reagoni kur ndodhin ngjarje të mira ose të këqija. Tony Robbins vëren: “Ju nuk mund ta kontrolloni gjithmonë erën, por mund të kontrolloni velat tuaja.” Njerëzit e jashtëzakonshëm pranojnë se e ardhmja është e pasigurtë, por i trajtojnë pengesat dhe surprizat e pashmangshme si sfida, secila si një mundësi për të mësuar dhe për t’u rritur.

Lexoni: Personi më i pasur në tokë thyen çdo rregull, ju duhet të ndiqni strategjinë e tij gjithashtu

Njerëzit e suksesshëm kultivojnë qëllimisht cilësi specifike që u mundësojnë atyre të përballojnë dhe të lulëzojnë në kushte gjithnjë në ndryshim. Këto cilësi nuk janë të lindura, por mësohen dhe praktikohen me zell. Robbins i referohet “qëndrimit” si një “mendësi” e disponueshme për çdo person që me të vërtetë dëshiron të arrijë potencialin e tij të plotë. Sipas fjalëve të tij, “Kur e shihni jetën sikur po ndodh për ju në vend që t’ju ndodhë dhe jeni në gjendje të besoni se keni potencialin dhe shtytjen për të pasur sukses, mund të arrini vërtet gjithçka.”

Udhëheqësit mësojnë dhe praktikojnë shumë cilësi që u mundësojnë atyre të arrijnë objektivat e tyre dhe të marrin respektin e miqve dhe bashkëpunëtorëve të tyre. Të njëjtat atribute mund të zhvillohen qëllimisht nga kushdo që kërkon një jetë të lumtur, më të përmbushur, me pak përpjekje dhe zell. Më poshtë janë shtatë karakteristika të njerëzve të jashtëzakonshëm:

  1. Perspektiva: Kjo ndonjëherë quhet “vetëndërgjegjësim” ose “vetëekzaminim”. Është sensi i njohjes së vetvetes. Perspektiva kërkon ndershmëri dhe përulësi, duke identifikuar pikat e forta dhe të dobëta të dikujt pa paragjykim apo justifikim. Ai mundëson pranimin e realiteteve dhe njohjen e pengesave përpara.
  2. Qëllimi: Njerëzit e jashtëzakonshëm fokusohen në qëllimet më të rëndësishme për ta, jo në atë që mendojnë të tjerët. Të kënaqësh të tjerët ose të grumbullosh pasuri janë nënprodukte të ndjekjes së tyre dhe jo objektivave që duhen arritur. Pasioni është kritik për qëllimin. Ne angazhohemi për aktivitetet më domethënëse, të këndshme dhe të rëndësishme, duke shpenzuar kohën dhe paratë tona për të marrë pjesë në to. Kombinimi i pasionit me qëllimin në jetë motivon psikikën tonë dhe na ushqen kur ndodhin pengesa.
  3. Vetëbesimi: Besimi në aftësitë e dikujt është një aset i fuqishëm dhe thelbësor në ndjekjen e qëllimeve, fizike ose emocionale. Vetëbesimi është kombinimi i besimit dhe vlerësimit për veten. Jim Rohn, trajneri i njohur i jetës, thotë: “Sepse nëse do ta njihnim vërtet veten – forcat tona, aftësitë tona, burimet tona, thellësinë e ndjenjave tona, sensin tonë të humorit, arritjet tona unike – nuk do të dyshonim më kurrë në aftësinë tonë për të krijuar një të ardhme më të mirë”.
  4. Guximi: Guximi është më shumë se të jesh heroik dhe më shumë se të marrësh pjesë në aktivitete të rrezikshme. Guximi është gjithashtu i dukshëm në jetën e përditshme rreth nesh – për të ecur përpara pavarësisht pengesave ose për të mbrojtur të persekutuarit, të pafavorizuarit dhe të anashkaluarit. Guximi ka të bëjë me përballjen me frikën tuaj për të përmbushur përgjegjësitë tuaja. E mbijetuara e kancerit të gjirit, Mary Anne Rademacher, e përshkruan më së miri guximin duke thënë: “Guximi nuk gjëmon gjithmonë. Ndonjëherë guximi është zëri i vogël në fund të ditës që thotë: “Do ta provoj përsëri nesër”.
  5. Përgatitja: Të fitosh është më shumë sesa të paraqitesh dhe të marrësh pjesë. Vlera e një arritjeje lidhet drejtpërdrejt me vështirësinë e saj. Vrapuesit e kuptojnë ndryshimin midis të qenit i pari në një 3K dhe përfundimit të një maratone. Përgatitja është një proces i vazhdueshëm i të qenit gati për mundësi ose fatkeqësi, një vizualizim i pafund i “nëse, atëherë” për të vepruar me vendosmëri me besim. Përgatitja inkurajon veprimin kur është e nevojshme, kështu që Noe filloi të ndërtonte arkën përpara se të fillonte shiu.
  6. Këmbëngulja: Arritja është rrallë një proces i drejtpërdrejtë, më shpesh i ngjan një grafiku ciklik mujor të çmimeve të Bitcoin. Pengesat shoqërojnë fitoret. Mundësitë e të mësuarit (dështimet dhe zhgënjimet) janë më të zakonshme sesa suksesi. Fituesit e kapërcejnë pasigurinë me besimin se do të kenë sukses përfundimisht. Këmbëngulja është forca më e madhe në univers, e dukshme në malet e rrafshuara dhe kanionet e mëdha të gdhendura nga shiu dhe era.
  7. Sensi i humorit: Ngjarjet dhe situatat ndodhin pa shpjegime logjike ose pa shkaqe në dukje të palidhura (“Efekti i fluturës”). Shumë presin që rastësia – elementi i rastësisë – të jetë gjithmonë negativ (“Ligji i Murfit”), duke mos marrë parasysh se e papritura ndonjëherë është pozitive. Trajtimi i pengesave si fatkeqi, as personale dhe as përfundimtare, është vendimtar kur ndjek një qëllim. Një person i mençur dikur tha: “Jeta nuk është të presësh që të kalojë stuhia. Është të mësosh se si të kërcesh në shi.” Ndonjëherë, përgjigja e vetme është të qeshni me veten, të hiqni qafe emocionet tuaja negative dhe të zhyteni përpara me energji të përtërirë.

Lexo:  Një koncept i ri në bllok nga Aladini

Ndryshimi i qëndrimit tuaj hap dyer të reja për mundësi të reja. Klisheja “Sot është dita e parë e pjesës tjetër të jetës suaj”, përsëritet sepse është e vërtetë. Kush dhe çfarë jeni ka më pak rëndësi se kush mund të bëheni.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0