Kampioni i botës për 2016 i të folurit në publik thotë se fillestarët gjithmonë bëjnë këto 2 gabime - Business Magazine Albania

Kampioni i botës për 2016 i të folurit në publik thotë se fillestarët gjithmonë bëjnë këto 2 gabime


Darren Tay, një avokat 27-vjeçar nga Singapori, u bë kampion bote i të folurit në publik në gusht për 2016, duke u mbijetuar disa raundeve të një konkursi që zgjati rreth gjashtë muaj dhe përfshiu më shumë se 30.000 konkurrentë.
Ai i ka patur aftësitë e të folurit në publik që kur ishte në shkollën e mesme dhe në vitin 2009, ai themeloi Akademinë e të Folurit në Publik në Singapor.

Me kalimin e kohës, ai ka parë gabime të përsëritura në mesin e folësve rishtarë. Ai tha për Business Insider se sheh më së shumti dy gabime.

Ata janë shumë të vetëdijshëm për gjestet e tyre
“Nuk po them se aspekti joverbal i komunikimit nuk është i rëndësishëm, vetëm se ata bëhen të fiksuar me gjestet e dorës, ose kur ata qëndrojnë në një pjesë të veçantë të skenës” tha Tay. “Por, shumë herë ata e bëjnë këtë në kurriz të përmbajtjes.”

Tay beson se fjalimi duhet të udhëheqë gjestet dhe jo anasjelltas. Për t’u ndihmuar me këtë, ai përgatitet për çdo fjalim me të paktën disa minuta meditim, që nënkupton se ai mbyll sytë e tij dhe merr frymë thellë dhe ngadalë dhe bën “poza pushteti” duke shtritur krahët mbi kokën e tij, duke imituar shprehjet e triumfit. Këto dy ushtrime e ndihmojnë atë të lidhi mendjen me trupin e tij.

Tay gjithashtu vuri në dukje se është e zakonshme që fillestarët e të folurit në publik kanë problem me gjestet e tyre, kur ata prekin fytyrën gjatë gjithë kohës, nënkupton nervozizëm, ose përdorimi i shumtë i duarve pa lidhje me fjalimin është shumë shpërqëndrues. Ai tha se qendra ideale e gjesteve është në lartësinë e barkut dhe lëvizjet jashtë kësaj qendre përdoren për efekt dramatik.

Ata imponojnë një mur në përparimin e tyre
“Shumica e folësve publikë gjithmonë mendojnë se kjo ka lidhje me natyrën e njeriut,” tha Tay, duke shpjeguar se kjo nuk është e vërtetë. “Unë isha shumë i pasigurt në vetvete dhe i turpshëm dhe më mori shumë kohë para se të ndërtoja forcat dhe aftësitë e mia për të qenë një folës i mirë publik.”

Sigurisht, njerëzit kanë një tendencë të jenë ekstovertë ose introvertë, por fakti që një ekstrovert i sigurt mund të jetë më i gatshëm të qëndrojë në frontin e një audience nuk do të thotë se ata do të japin një prezantim të mirë.

Tay rekomandon që të gjesh një mentor që të bën të ndihesh rehat dhe që do të japë një reagim vërtetë të ndershëm por në të njëjtën kohë mbështetës. Dikush jep një prezantim të mirë, kur ka shpenzuar orë duke praktikuar si të lidhen me një audiencë në nivel intim dhe kjo është një aftësi që mund të përshtatet për çdo personalitet.

burimi: Business Insider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0