Kampionati botëror Formula 1 në ujë, mbahet vitin e ardhshëm në Pogradec! - Business Magazine Albania

Kampionati botëror Formula 1 në ujë, mbahet vitin e ardhshëm në Pogradec!

Kampionati botëror Formula 1 në ujë, mbahet vitin e ardhshëm në Pogradec!

Pogradeci vitin e ardhshëm do të mirëpresë për herë të parë në vendin tonë kampionatin botëror të Formula 1 në ujë, i njohur ndryshe si F1H2O.

Nga data 1 deri më 7 Korrik do të organizohen garat e motorave të ujit dhe skafeve në liqenin e Pogradecit. Përfaqësues të lartë të kampionatit botëror ishin në Pogradec për të firmosur kontratën e bashkëpunimit me kryetarin e bashkisë.

Lexo edhe:Gjurmë 8500 vjeçare në Lin, arkeologët: Vendbanimi Palafit, më i vjetri në Europë

Përfaqësuesi i Formula 1 në ujë në Shqipëri, Kris Spaho e konsideroi një ngjarje të madhe sportive por edhe turistike për vendin tonë. Kryetari bashkisë Pogradec, Ilir Xhakolli tha se do të bëjnë gjithçka duhet për të plotësuar gjithë kushtet e organizimit të një gare me nivel botëror.

Pjesëmarrës në garë dhe stafe do të jenë më shumë se 600 persona. Në 7 ditët e garave do të jenë pjesëmarrës pilotët më të mirë të 43 ekipeve të njohura nga shumë vende të botës, të cilët do të garojnë në dy disiplina, atë të skafeve dhe motorëve të ujit.Në 7 ditët e garave do të jenë pjesëmarrës pilotët më të mirë të 43 ekipeve të njohura nga shumë vende të botës, të cilët do të garojnë në dy dispilina, atë të skafeve dhe motorrave të ujit. Për akomodimin e sportistëve, stafeve të tyre, turistëve që pritet të vijnë nga shumë vende të botës, bashkia e Pogradecit ka firmosur marrëveshje akomodimi me shume operatorë turistik të juglindjes së vendit si dhe të Ohrit dhe Strugës

Më parë gara të tilla janë zhvilluar në disa vende të botës, si Itali, Britani apo dhe Abu Dhabi.

ADN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0