Kamera e re e iPhone 8 i kalon të gjitha pritshmëritë - Business Magazine Albania

Kamera e re e iPhone 8 i kalon të gjitha pritshmëritë


iPhone-i i rradhës nga Apple do të ketë një kamerë të përparme 3D e cila do të mundësojë njohjen e fytyrës, shkruan analisti i KGI Securities Ming-Chi Kuo.

Një përdorim për kamerën 3D është për lojërat të cilat do të shfaqin fytyrën e përdoruesit në vend të karakterit. Përdorime të tjera përfshijnë njohjen e fytyrës, njohjen e irisit dhe selfie të përmirësuara.

Apple kohët e fundit bleu Faceshift, një kompani AR që ka punuar me teknologjinë e transformimin të fytyrës. Sensori gjithashtu supozohet të përfshij teknologji nga PrimeSense, një kompani AR që Apple bleu në vitin 2013.

Ja çfarë thuhet për “iPhone 8”, një model i ridizejnuar i cili pritet të lançohet në vjeshtë:

• Apple pritet të sjellë një ekran anësor 5.8 inç, pa skaje apo bordurë, duke përdorur teknologjinë e pamjes OLED e cila mundëson konsum më të mirë të energjisë.

• Ndërtimi i iPhone 8 mund të jetë prej xhami ose çeliku.

• Butoni kryesor Home do të jetë i integruar (i shkrirë) në ekran.

• Modeli i iPhone 8 mund të përfshijë karkimin me wireless, duke shmangur kështu fishat e karikuesve të zakonshëm.

• Nuk do të ketë hapësirë për kufjet.

• Çmimi mendohet të jetë 1000 dollarë.

/BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0