Kalifornia elektrifikon gjithë shërbimin publik 10 vitet e ardhshme

Kalifornia elektrifikon gjithë shërbimin publik 10 vitet e ardhshme


Për një elektrifikim të transportit publik deri në 2030, Kalifornia ka miratuar një fond gati 740 milionë dollarë. Me qëllim uljen e ndotjes në ajër dhe gazin serë, Komisioni i Shërbimeve Publike, parashikon ngritjen e stacioneve të ngarkimit dhe infrastrukturës në shërbim të automjeteve elektrike për pasagjerët, dhe infrastrukturën në shërbim të kamionëve.

Programi i investimeve parashikohet për 5 vite.

Operatori i stacioneve të ngarkimit të automjeteve elektrike, ChargePoint, theksoi se, programi do të ishte një model për shërbimet publike dhe agjensitë rregullatore në të gjithë vendin.

Dave Packard, zëvendëspresident i kompanisë tha se, “Kjo do të sjellë përfitime të mëdha për shoferët e Kalifornisë, taksistët, shërbimet komunale, operatorët e flotës publike dhe private dhe agjensitë e tranzitit, si dhe përdoruesit e transportit publik”.

Plani tashmë i miratuar, nuk është mirëpritur nga konkurentët. Shoqata e Tregtarëve të Naftës në Kaliforni, e ka cilësuar këtë si një masë në shërbim të kompanive të mëdha të Kalifornisë.

Drejtori ekzekutiv i shoqatës Ryan Hanretty tha se, “Këto para do të paguhen nga familjet punëtore të Kalifornisë për të mbrojtur fitimet e mëdha të biznesit dhe projektet e financave për 4 % të tregut të automjeteve, të ardhurat mesatare të të cilave kalojnë 100,000 dollarë në vit”.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0