Jeff Bezos zbulon anijen kozmike Blue Moon - Business Magazine Albania

Jeff Bezos zbulon anijen kozmike Blue Moon


Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos, prezantoi versionin e tij përmes një modeli të ri të anijes kozmike. Objektivi është transporti i pajisjeve dhe njerëzve në Hënë brenda pesë vitesh.

Bezos zbuloi funksionet e mjetit, i cili fillimisht ka objektiv transportin e pajisjeve dhe më vonë eventualisht edhe të astronautëve.

“Blue Moon” quhet anija kozmike pa pilot. Ajo përmban instrumenta shkencorë, satelitë etj.

Bezos tha se, Blue Moon mund të ndihmojë NASA-n  të arrijë objektivin e vendosur nga administrata e Trump për të dërguar astronautët në Hënë në vitin 2024.

Lexo: NASA shpall tre dizajnet më të mira për shtëpitë në Mars

Miliarderi tha, “Është koha për t’u kthyer në Hënë dhe këtë herë për të qëndruar”. Ai i paraqiti synimet e tij për zbulimin e hapësirës në Qendrën e Konventës së Uashingtonit, në një audiencë të përbërë nga klientë potencialë dhe zyrtarë nga NASA.

Blue Moon është parashikuar të peshojë rreth 15 mijë kg e mbushur me karburant në nisjen nga Toka. Në mbërritjen në Hënë pritet të peshojë 7,000 kg.

Ajo do të jetë e ngarkuar me karburant të mjaftueshëm për të shkuar në Hënë.

Space Flight Now

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0