Jeff Bezos zbulon anijen kozmike Blue Moon » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 10/05/2019

Jeff Bezos zbulon anijen kozmike Blue Moon

Share
nga Admin
Maj 10, 2019
Business Magazine Albania constitutes an online periodical publication of business related articles. It is the first of
lexo me teper >

Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos, prezantoi versionin e tij përmes një modeli të ri të anijes kozmike. Objektivi është transporti i pajisjeve dhe njerëzve në Hënë brenda pesë vitesh.

Bezos zbuloi funksionet e mjetit, i cili fillimisht ka objektiv transportin e pajisjeve dhe më vonë eventualisht edhe të astronautëve.

“Blue Moon” quhet anija kozmike pa pilot. Ajo përmban instrumenta shkencorë, satelitë etj.

Bezos tha se, Blue Moon mund të ndihmojë NASA-n  të arrijë objektivin e vendosur nga administrata e Trump për të dërguar astronautët në Hënë në vitin 2024.

Lexo: NASA shpall tre dizajnet më të mira për shtëpitë në Mars

Miliarderi tha, “Është koha për t’u kthyer në Hënë dhe këtë herë për të qëndruar”. Ai i paraqiti synimet e tij për zbulimin e hapësirës në Qendrën e Konventës së Uashingtonit, në një audiencë të përbërë nga klientë potencialë dhe zyrtarë nga NASA.

Blue Moon është parashikuar të peshojë rreth 15 mijë kg e mbushur me karburant në nisjen nga Toka. Në mbërritjen në Hënë pritet të peshojë 7,000 kg.

Ajo do të jetë e ngarkuar me karburant të mjaftueshëm për të shkuar në Hënë.

Space Flight Now