Java e teknologjisë, ja disa të dhëna për përdorimin e teknologjisë në Shqipëri - Business Magazine Albania

Java e teknologjisë, ja disa të dhëna për përdorimin e teknologjisë në Shqipëri

java e teknologjise

Sipas  Digital in Albania — DataReportal – Global Digital Insights, këto janë titujt thelbësorë për adoptimin dhe përdorimin digjital në Shqipëri në fillim të vitit 2023:

  • Në Shqipëri kishte 2.27 milionë përdorues të internetit në fillim të vitit 2023, kur penetrimi i internetit ishte 80.1%.
  • Shqipëria ishte shtëpia e 1.6 milionë përdoruesve të mediave sociale në janar 2023, që barazohet me 56 % të popullsisë totale.
  • Një total prej 3.47 milionë lidhje celulare ishin aktive në Shqipëri në fillim të vitit 2023, shifër ekuivalente me 122 % të popullsisë totale.

E-Qeveria

Siç raportohet nga Instituti China-CEE, qeveria shqiptare ka prezantuar 472 shërbime online përmes regjistrimit në e-albania gjatë viteve të fundit. Rreth 95% e asaj që i nevojitet një qytetari shqiptar për sa i përket dokumentacionit është bërë online, duke përfshirë certifikatat e lindjes, shërbimet shëndetësore, pensionet, deklaratat e sigurimeve shoqërore etj.

Përdorimi i TIK-ut në ndërmarrje, 2022

Që nga viti 2022, përqindja e ndërmarrjeve që përdorin kompjutera për qëllime pune me akses në internet është 98,7% nga 98,4% që ishte  në 2021. Përqindja e punonjësve që kanë përdorur kompjuter për qëllime pune me akses në internet është 29,2% nga 26% që ishte në 2021. Të gjitha ndërmarrjet me mbi 250 punonjës kanë akses në internet. Në ndërmarrjet me mbi 250 të punësuar, 33,6 % përdorin kompjuterë me akses në internet. (Burimi: instat.gov.al)

Lexo: Plani i abonimit të Facebook dhe Instagram nuk po impresionon

Bashkohuni me revolucionin digjital

Shqipëria ka kaluar një transformim digjital vitet e fundit, me shumë biznese dhe agjensi qeveritare që investojnë në teknologjinë moderne. Kjo ka çuar në rritjen e efikasitetit dhe produktivitetit, si dhe përmirësimin e komunikimit dhe bashkëpunimit ndërmjet pjesëve të ndryshme të vendit. Digjitalizimi i shoqërisë shqiptare është ende në vazhdim, por është e qartë se tashmë ka pasur një ndikim pozitiv në mbarë kombin.

Jeni të interesuar të zbuloni potencialin e revolucionit digjital të Shqipërisë?

Albania IT Hub ju fton të bashkoheni me në Javën e Teknologjisë TRN-TLV (20-22.3.2023) për të takuar sipërmarrës, biznesmenë, zyrtarë qeveritarë dhe për të mësuar më shumë rreth një akademie lider dhe personeli profesional.

Regjistrohu: https://albania-it-hub.com/

Linkedin

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0