Japonia thotë se kjo është mënyra më e mirë për të hequr stresin


Në Japoni po inkurajohen në mënyrë aktive fëmijët në shkolla dhe fuqinë punëtore të zbulojnë benefitet që vijnë nga e qara.

Hidefumi Yoshida, është një mësuese në gjimnaz e cila jep prej 6 vitesh leksione në kompani të ndryshme për rëndësinë e të qarit.

“Lotët janë me efektive se e qeshura apo gjumi në reduktimin e stresit. Nëse qan një herë në javë, ti mund të jetosh një jetë pa strese,” thotë ajo.

Në vitin 2015 Japonia, aplikoi kontrolle të detyrueshme të stresit në vendin e punës për kompanitë me më shumë se 50 punonjës.

Japonia, si shumë shtete të tjera, së fundmi ka filluar të përballet me shqetësimet e shëndetit mendor që shumë individë përjetojnë. Deri në vitin 1990, depresioni ishte një term jo shumë i njohur dhe që përdorej vetëm në profesionin e psikiatrit.

Si ndihmon e qara?

Në një studim prej 30 vendeve, shumica e të anketuarve pranuan se ndiheshin më mirë pasi qanin, ndërsa më shumë se 70% e mjekëve klinikë i inkurajojnë në mënyrë aktive klientët të qajnë.

Trupi i njeriut prodhon tre lloje lotësh: refleks, i cili largon mbetjet; të vazhdueshme, të cilat i mbajnë sytë me lagështi; dhe emocionale, të cilat studimet kanë gjetur se kanë përfitime të caktuara shëndetësore.

Në fillim të viteve 1980, Dr. William Frey zhvilloi disa nga studimet e para përse njerëzit qajnë dhe zbuluan lotët emocionalë ose “lactrication psikike” siç e quajti ai, të cilët përmbajnë hormonet e stresit që dalin jashtë kur qajmë.

Ai tha për New York Times: ”Të qash është një proces çlirues … gjatë të cilit një substancë del nga trupi. Proceset e tjera ekzokrike, si frymënxjerrja, urinimi, jashtëqitja dhe djersitja, bëjnë lirimin e substancave toksike nga trupi. Pikërisht dhe qarja bën të njëjtën gjë, duke lëshuar kimikate që trupi prodhon në përgjigje të stresit.”

Ka gjithashtu dëshmi se duke qarë ngadalësoni frymëmarrjen tuaj, e cila ju ndihmon të relaksoheni dhe stimulon prodhimin e endorfinës së mirë.

Junko Umihara, profesor në Shkollën Mjekësore të Nippon, tha për Japan Times: “Lotët janë një veprim i vetëmbrojtjes kundër akumulimit të streseve”.

Kur e ndalojmë veten të qajë, sepse e shohim atë si një shenjë dobësie mund të rrisim gjasat për të vuajtur nga problemet e shëndetit mendor.

”Në shoqërinë tonë, burrat në veçanti janë të dekurajuar nga të qarat. Nëse lotët ulin efektin e stresit, duke i penguar ato, ne mund të rrisim ndjeshmërinë ndaj çrregullimeve të stresit.”

/WeForum

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale