Japonia ne 2014-en transmetim me rezolucionin 4K Ultra HD - Business Magazine Albania

Japonia ne 2014-en transmetim me rezolucionin 4K Ultra HD


Japonia pritet qe ne korrikun e vitit 2014 te behet shteti i pare ne bote qe do te transmetoje ne rezolucionin 4K Ultra HD.

Kjo eshte pothuajse edhe dy vite perpara planit te vendosur nga Ministria e Puneve te Brendshme dhe e Komunikimeve e Japonise, ne synimin e vet per te ngjallur industrine e elektronikes shtepiake.

4K ofron katerfishin e rezolucionit te nje filmi Blu-ray. Leshimi i ketij sherbimi transmetimi 4K eshte vendosur qe te leshohet ne kohen kur pritet te mbahen raundet e turneut futbollistik Kupa Boterore FIFA 2014.

Per te tejkaluar kufizimet ne bandwidth nga sistemet ekzistuese dixhitale te transmetimit, fillimisht do te perdoren satelite te posacem per komunikim.

Sidoqofte, bartja 4K do te qarkoje edhe pergjate sateliteve komerciale te transmetimit dhe kanaleve tokesore. Ky sherbim televiziv nuk ka gjasa qe te jete falas per shikuesit, edhe pse qeveria e Japonise thuhet qe do te mbuloje te gjitha shpenzimet.

Sikur te mos mjaftoje me kaq, ministria mund te jete po ashtu qe te sjelle transmetimet eksperimentuese 8K ne vitin 2016, pikerisht ne kohen per Olimpiaden Verore ne Rio de Zhaniero.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0