Ja sa pritet të shkojë çmimi i Bitcoin në vitet e ardhshme


Parashikimi i bërë për çmimin e Bitcoin-it në raporton e ‘Saxo Bank’ me titullin “Parashikimet befasuese për 2017” ka dalë i saktë.

Tani, Kay Van-Peterse, strateg makro global i ‘Saxo Bank’ i cili ka bërë këtë parashikim, ka bërë një parashikim më të largët për çmimin e Bitcoin-it, kjo për dhjetë vite më vonë.

Ai ka thënë për CNBC se çmimi i Bitcoin ka potencial të kalojë vlerën prej 100 mijë $ në 10 vite. Kjo përkthehet në një rritje për më shumë se 3000% nga rekordi i tij më i lartë.

Bitcoin-ët vijnë në qarkullim përmes një procesi të quajtur minim i Bitcoin-it. Pasi të arrihet një numër minimi prej 21 milionëve, sipas protokollit të Bitcoin, nuk do të minohet më. Ky numër do të arrihet në vitin 2140.

Ndërsa 10 vite nga tani, qarkullimi i Bitcoin-it do të jetë rreth 17 milionë, prandaj edhe Van-Petersen ka dhënë parashikimin e tij se çmimi i një Bitcoin-i do të jetë 100 mijë dollarë.

Burimi: insajderi.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale