Ja dokumentet që nuk ua kërkojnë më institucionet, të paktën zyrtarisht


Qytetarët dhe bizneset, sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve, nuk do të duhet të paraqiten më pranë zyrave të administratës publike për të dorëzuar një sërë dokumentesh.

Sipas tatimeve, dokumentet e mëposhtme, do të merren vetëm përmes platformës elektronike e-Albania, në çdo kohë dhe pa asnjë kosto printimi.

Dokumentet që nuk duhet të dorëzohen më në zyrat e administratës publike:

Qytetarët

Certifikatë familjare

Certifikatë personale

Certifikatë nga akti i martesës

Certifikatë nga akti i vdekjes

Certifikatë nga akti i lindjes

Karta e shëndetit

Vërtetim për lejen e drejtimit të automjetit

Autorizim për rifitimin e lejes së drejtimit

Vërtetim si punëkërkues i papunë

Vërtetim pensioni

Vërtetim i pagesës së kontributeve të të vetëpunësuarve në bujqësi

Vërtetim për pagesën e kontributeve për individin

Konfirmim i gjendjes aktive të mjetit

Çdo dokument tjetër që e disponon vetë shteti

Lexoni: Ahmetaj: “Në janar edhe deklarata doganore e akciza online.”

Bizneset

Vërtetim për pagesën e kontributeve nga subjekti

Vërtetim statusi (aktiv, pasiv përfshirë datën)

Vërtetim për pagesë detyrimesh

Vërtetim xhiro për 3 vitet e fundit

Vërtetim për përgjegjësitë tatimore

Ekstrakt i thjeshtë

Ekstrakt historik

Vërtetim për regjistrimin e investitorit

Certifikatë regjistrimi

Çdo dokument tjetër që e disponon vetë shteti.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale