Ja cilat janë avantazhet e të parit filma - Business Magazine Albania

Ja cilat janë avantazhet e të parit filma

filma

Është e thjeshtë të dilni në përfundime se të shikosh filma është thjesht një humbje kohe. Kjo mund të jetë e vërtetë për disa lloje filmash, megjithatë, është mjaft e rrallë. Filmat mund të jenë argëtues. Filmat mund të jenë sfidues për t’u kuptuar dhe emocionues. Shumë filma kërkojnë vëmendjen tonë të pandarë për orë të tëra. Në të vërtetë, ato mund të jenë një formë e madhe arratisje.

Për të mësuar vërtet pse shikimi i filmave mund të jetë i mirë për ju, ju ftojmë të mos e humbni këtë artikull.

Terapia me kinema

Terapia me kinema ekziston dhe është një formë e tejkalimit të problemeve të shëndetit mendor. Mund të ndihmojë dikë të kalojë mendimet negative.

Mekanizmat e përballimit

Siç e dimë, shumica e shëndetit mendor ka të bëjë me të pasurit mekanizma për përballimin e kohërave të vështira. Terapia me kinema në të vërtetë mund të përdoret për të ndryshuar mendimet negative, zakonet e këqija dhe për të ndihmuar njerëzit të përballojnë jetën.

Filma pasqyrojnë mundimet tona

Ideja është të zgjedhim një film që pasqyron mundimet dhe gjendjen tonë mendore në mënyrë që ajo që ne po shikojmë të na informojë se si të kapërcejmë sfidat tona.

Ndoshta është varësia nga substancat

Për shembull, nëse ju ose një i dashur po luftoni me varësinë ndaj substancave, mund të shikoni filmin e vitit 1994 “Kur një burrë do një grua” me Andy Garcia dhe Meg Ryan.

I japin kuptim jetës sonë

Nuk vlen vetëm për njerëzit në situata të vështira. Filmat mund t’i ndihmojnë të gjithë të fitojnë kuptimin për veten dhe jetën e tyre. Për shembull, një muzikant aspirues mund të fitojë njohuri duke shikuar ‘Whiplash’ të vitit 2014.

E qeshura është jashtëzakonisht e shëndetshme

Për shembull, komeditë na bëjnë të qeshim, dhe 15 minuta e qeshur është po aq e mirë sa dikush që stërvitet, sipas kardiologut Dr Michael Miller nga Universiteti i Maryland.

E qeshura dhe stresi

E qeshura përmirëson mirëqenien duke ulur hormonet që lidhen me stresin.

Filmat komedi dhe presioni i gjakut

Sipas studimit të Universitetit të Maryland, komeditë shkaktojnë zgjerimin e enëve të gjakut me 22%, duke ulur presionin e gjakut dhe duke zvogëluar stresin.

Lexoni: 10 mënyra të lehta për t’u bërë një version më i mirë i vetes

Filmat e trishtuar dhe kimia e trurit

Filmat e trishtuar janë të mirë edhe për ne. Ato kanë një efekt pozitiv në kiminë e trurit tonë. Filmat e trishtuar mund të rrisin endorfinën, një kimikat i lidhur me tolerancën ndaj dhimbjeve.

Filmat horror dhe imuniteti

Këtu keni një informacion intrigues: shikimi i filmave horror mund të rrisë numrin tuaj të qelizave të bardha të gjakut, që janë kryesisht përgjegjëse për imunitetin tuaj ndaj sëmundjeve.

Arratisje

Shikimi i filmave, si leximi i një libri, është një formë arratisje. ‘Arratisja’ është gjithçka që bëjmë që na tërheq vëmendjen nga realiteti. Është mënyra se si e lehtësojmë stresin.

Një përvojë e përbashkët

Filmat janë një gjë shumë sociale. Është një mënyrë e këndshme në të cilën dy persona mund të ndajnë një histori ose një përvojë në të njëjtën kohë. Shpesh njerëzit mund të bëjnë të njëjtën gjë me librat, por më shpesh njerëzit kanë tendencë t’i lexojnë ato në kohë të ndara.

Filmat i bashkojnë njerëzit

Shikimi i filmave i bashkon njerëzit. Me të vërtetë, çfarë ka më mirë sesa të përqafohesh me të dashurit dhe të shikosh një film të mrekullueshëm?

Janë frymëzues

Filmat mund të na frymëzojnë të jemi njerëz më të mirë. Ato mund të na frymëzojnë të jemi më të mirë në marrëdhëniet tona, të jemi heroi i historisë sonë, ose të punojmë më shumë për të arritur ëndrrat tona.

Mesazhet e tyre mund të jenë afatgjata

Ne të gjithë kemi atë citatin e preferuar nga një film që na ndihmon në kohë të vështira, që do të thotë se mesazhi i filmit ka ndikim tek ne.

Ata janë informativë

Filmat na mbajnë të informuar për botën përreth nesh. Edhe nëse ato zakonisht dramatizohen dhe personazhet mund të jenë të trilluar, ato personazhe shpesh bazohen në elemente të realitetit.

Filmat mund të jenë tepër kuptimplotë

Për shembull, edhe pse Jack Dawson dhe Rose DeWitt Bukater nuk kanë ekzistuar kurrë në Titanik, temat në ‘Titanik’ (1997) që eksplorojnë dashurinë dhe kufijtë që klasat dhe pasuria mund të krijojnë mes njerëzve është e rëndësishme në shumë kontekste në jetën reale.

Fëmijët mësojnë të flasin duke parë filma

Mund të mos jetë aq e mirë për fëmijët sa të lexosh një libër përsa i përket mësimit të fjalorit të ri, por nuk është krejtësisht e padobishme. Shpesh, fëmijët e vegjël mësojnë një gjuhë pjesërisht nga shikimi i filmave vizatimorë.

Fëmijët gjithashtu mësojnë mësime të vlefshme të jetës nga filmat

Kjo nuk është gjithçka që fëmijët (dhe të rriturit) mësojnë duke parë filma: ata gjithashtu mund të marrin mësime të vlefshme për jetën. Për shembull, filmat e Disney janë të mbushur me mesazhe depërtuese.

Pothuajse të gjithë mësojnë nga dokumentarët

Ne gjithashtu mund të mësojmë për çështje dhe histori të jetës reale duke parë dokumentarë. Në njëfarë kuptimi, filmat na mbajnë të informuar. Sa njerëz mësojnë për Hitlerin kryesisht përmes shikimit të dokumentarëve?

Një perspektivë e re

Filmat mund të na japin një perspektivë për gjërat që nuk mund t’i marrim kurrë ndryshe. Filmat na bëjnë të mendojmë, çuditemi dhe të pyesim për strukturën e shoqërisë.

Filmat fantazi dhe krijimtaria

Filmat fantazi nxisin krijimtarinë tek fëmijët. Është treguar se kur fëmijët shikojnë filma si për shembull nga seria ‘Harry Potter’, ata kanë më shumë gjasa të kenë ide krijuese.

Aplikimet e krijimtarisë janë të pafundme

Siç e dimë të gjithë, të qenit krijues nuk është i dobishëm vetëm në karrierën tonë, por ajo na ndihmon në zgjidhjen e problemeve, e cila është ndoshta një nga aftësitë më të vlefshme që mund të mësojmë në jetën tonë.

Filmat mund të interpretohen në mënyrë subjektive

Filmat janë një formë arti po aq sa muzika apo një pikturë. Mund të nënkuptojë diçka të ndryshme për secilin individ.

Ato përfshijnë forma të ndryshme arti

Filmat kërkojnë aftësi eksperte të stilistëve të zërit, stilistëve të kostumeve, shkrimtarëve, producentëve, aktorëve dhe shumë më tepër. Në thelb ne jemi të zhytur në pothuajse të gjitha format e artit kur shikojmë një film.

Të vësh në dyshim përfitimet e filmave do të thotë të vësh në dyshim vlefshmërinë e artit

Nëse ka ndonjë gjë që kemi mësuar nga pandemia është se mësimet nuk kanë nevojë të jetohen për t’u mësuar. Ne mund t’i mësojmë ato nga filmat, muzika, librat dhe më shumë. Të vësh në dyshim vlefshmërinë e filmave është në thelb të vësh në dyshim domosdoshmërinë e artit.

Filmat thonë atë që fjalët, muzika dhe pikturat nuk munden

Arti ekziston për të na mësuar atë që jeta nuk mundet dhe fjalët nuk mund ta thonë. Shkuarja në kinema nuk është për të gjithë, por praktikisht të gjithëve u pëlqen të struken në shtrat herë pas here. Lajmi i mirë është se mund të jetë mirë për ne nëse i qasemi në mënyrën e duhur.

/starinsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0