Ja çfarë thuhet për iPhone 7 - Business Magazine Albania

Ja çfarë thuhet për iPhone 7


Modeli më i ri i serisë së iPhone pritet të dalë në shtator dhe të sjellë shumë risi në treg që nga karikimi me valë, te materiali i ri dhe kufjet me Bluetooth.

Edhe pse duhen disa muaj derisa të dalë iPhone, diskutimet për të janë shtuar shumë. Një nga fjalët e fundit që po qarkullon për modelin e ri të Apple është ideja se iPhone do të ketë një mundësi të re ngjyre.

Ja gjithçka që ka qarkulluar së fundmi për iPhone 7.

Mund të mos quhet iPhone 7

Bazuar në gjeneratën e iPhone-ve historikë të Apple-s, shumë kanë parashikuar se i ardhshmi do të quhet iPhone 7. Megjithatë, fjalët e fundit nga një uebsajt lajmesh në Japoni pretendojnë se iPhone 7 do të jenë në fakt një anëtar i ri i familjes iPhone 6 në vend të një gjenerate të re si për shembull 7-a. Ngaqë nuk dihet me saktësi se çfarë emri do të mbajë, na pëlqen ta quajmë iPhone i ardhshëm.

Do të ketë dy modele

Modeli iPhone 7 me gjasa do të hidhet në treg me dy përmasa ashtu sikurse iPhone 6. Këtu pritet që të përfshihet modeli standard me ekran 4.7 inç, si dhe modeli plus me ekran 5.5 inç.

Do t’i ngjajë shumë iPhone 6/6s

Deri më tani, çdo informacion i përhapur rreth iPhone të ardhshëm lë të kuptohet se nuk do të ketë pamje shumë të ndryshme se iPhone 6 dhe 6s. Fjalët më të fundit që qarkullojnë thonë se iPhone do të jetë thuajse identik me iPhone 6 dhe 6s dhe do të jetë pjesë e familje së iPhone 6.

Apple mund të ofrojë një ngjyrë të re

Një opsion i ri ngjyre mund të jetë pjesë e iPhone të ri. Një blu e errët që ka pamje fantastike është tërheqja e re e syrit të publikut. Megjithatë nuk është ende e qartë nëse Apple do të vazhdojë ta mbajë ngjyrën e zezë klasike, apo do ta zëvendësojë atë me blunë.

Mund të ketë dy kamera ballore

Ekziston projekti i dy kamerave ballore në iPhone më të fundit, por ato mund të jenë ekskluzive për modelin plus. Deri më tani, asgjë nuk ka lënë të kuptohet se edhe modeli standard do të përfitojë nga kamera e dyfishtë.

Do të jetë më i trashë se iPhone 6s

Në sajtet e specializuara u përfol se iPhone i ri do të ishte edhe më i hollë sesa iPhone 6s. Megjithatë kjo mund të mos vërtetohet nga imazhet e rrjedhura së fundmi, të cilat tregojnë se iPhone Plus do të jetë 7.3 mm ndërsa iPhone 6s dhe 6s Plus janë 6.9 mm dhe 7.1 mm respektivisht.

Kamera do të dalë jashtë trupit

Pavarësisht se u mendua fillimisht se kamera e dalë nga trupi do të zhdukej në modelin e ri të iPhone, Apple do të përdorë një modul më të hollë të kamerës që do ta lejojë atë të mos ketë probleme me kapakun. Kamerat ballore të modeleve iPhone 6 dhe 6s shkaktuan shumë ankesa nga njerëzit.

Nuk do të përbëhet nga një material

Të gjitha modelet iPhone 5, 5s, 6 dhe 6s kanë trup alumini. Por iPhone 7 mund të bëhet nga një material i ndryshëm. Deri më tani Apple ka përdorur tre materiale kryesore për iPhone: plastikën, qelqin dhe metalin. Tani, iPhone 7 mund të jetë i përbërë nga materiale misterioze, megjithatë nuk dihet ende me saktësi se cilat do të jenë këto materiale.

Do t’i mbijetojë rënieve në ujë

Materialet e reja që do të përbëjnë iPhone 7, kombinuar me mungesën e vendit për kufje mund ta bëjnë iPhone 7, celularin më rezistent ndaj ujit deri më tani, transmeton gsh.

Shiritat e bardhë nuk do të jenë aq të dukshëm

Shiritat plastikë që rrethonin deri më tani pjesën e sipërme dhe të poshtme të iPhone 6 dhe 62 mund të zhduken në iPhone që pritet të vijë. Fjalët që kanë rrjedhur sugjerojnë se antenat mund të jenë ende të pranishme, por do të projektohen të mos jenë aq të dukshme. Është e nevojshme që në një iPhone metali të lejohet përçimi i një sinjali celulari dhe për këtë arsye alumini vepron si një barrierë. Heqja qafe e shiritave antenë është arsyeja kryesore përse Apple ka lajmëruar për materiale të reja përbërëse.

Nuk do të ketë vend për kufje

iPhone 7 mund të mos ketë një vend për të futur kufjet, gjë që mund t’i bëjë kufjet tuaja aktuale të papërdorshme. Imazhet e rrjedhura të iPhone 7 tregojnë se në fund të celularit mungon vendi për futjen e kufjeve. Kjo do të thotë se ne mund të përdorim portën e karikimit për kufje ose të kalojmë plotësisht te kufjet me Bluetooth.

Mund të ketë dy altoparlantë

Një altoparlant i dytë mund të instalohet aty ku duhej të ishin kufjet. Të njëjtat imazhe të publikuara hamendësojnë se iPhone i ri do të ketë dy altoparlantë, por asgjë nuk është e sigurt.

Mund të karikohet me Wi-Fi

Ne mund ta karikojmë iPhone 7 pa asnjë lidhje kablloje. Ky është një opsion i ri që mund të ofrojë lehtësinë e përdorimit të portës së karikimit për kufjet dhe ngarkimin e baterisë së celularit me valë.

Mund të mos ketë butonin “shtëpi”

Sensorët me prekje dhe të padukshëm mund të zëvendësojnë butonin në qendër të iPhone në modelin e ardhshëm. Imazhet e rrjedhura tregojnë ende një buton, por nuk dihet nëse do të jetë mekanik apo me prekje.

 

/ Telegrafi

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0