Islanda është vendi më i sigurtë për të krijuar familje - Business Magazine Albania

Islanda është vendi më i sigurtë për të krijuar familje

Pasja një familje nuk është aspak e lehtë pa marrë parasysh se ku je në botë. Sidoqoftë, ekzistojnë disa vende që sigurisht ndihmojnë në lehtësimin e shumë sfidave të prindërimit. Blogu i prindërve Asher & Lyric ka botuar një indeks “të jetosh me familje” për vitin 2020, me Islandën jashtëzakonisht të bukur që mban vendin e parë për të rritur fëmijë.


Islanda u rendit e para për një numër faktorësh, duke marrë shumë vlerësime A+ në siguri, lumturi, kosto dhe shëndet. Ky vend nordik i mrekullueshëm gjithashtu u nda mirë me arsimin dhe kohën, duke shënuar përkatësisht një B- dhe një A-. Asher & Lyric hartuan këtë indeks nga statistikat e nxjerra nga 30 burime globale. Të gjitha vendet skandinave renditen shumë lart, me Islandën që ndiqet nga Norvegjia, Suedia dhe Finlanda.

Islanda gjithashtu u rendit si vendi më i sigurt në listë, si dhe i treti më i lumtur. Këta dy faktorë janë të lidhur me njerëz të lumtur që statistikisht kanë më pak të ngjarë të kryejnë krime, pra duke kontribuar në një shoqëri paqësore të gjithanshme. Për më tepër, Islanda njihet gjithashtu se është një udhëheqëse globale në fushën e të drejtave të njeriut, duke dalë e dyta më e mira në këtë listë. Vendi i jep rëndësi të madhe të drejtave të barabarta për të gjithë personat, për cilindo komb, pavarësisht nga vendbanimi, gjinia, kombësia, raca, feja, gjuha ose statusi tjetër.

Kushtetuta e Islandës funksionon për të siguruar që, pavarësisht se kush është një fëmijë dhe nga vjen, ata do të trajtohen në mënyrë të barabartë dhe pa asnjë lloj diskriminimi që ndodh në shumë vende të tjera. Në anën tjetër të medaljes është Amerika, e cila renditet jashtëzakonisht dobët. Duke u ndalur në vendin e 34-të, i dyti nga fundit në indeksin pranë Meksikës, Amerika shënoi një seri Fs të turpshme kur ishte fjala për sigurinë, koston dhe kohën.

Unilad

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0