Ish-shefi i Pentagonit: “Amerika e ka humbur luftën kundër Kinës në fushën e Inteligjencës Artificiale” - Business Magazine Albania

Ish-shefi i Pentagonit: “Amerika e ka humbur luftën kundër Kinës në fushën e Inteligjencës Artificiale”

inteligjenca artificiale

Kina ka përparësinë konkurruese kundër Shteteve të Bashkuara në fushën e inteligjencës artificiale (AI), sipas ish -zyrtarit kryesor të softuerit të Pentagonit.”Ne nuk kemi asnjë shans për të konkuruar kundër Kinës pas 15 – 20 vitesh,” tha Nicolas Chaillan në një intervistë me gazetën e biznesit me qendër në Londër, Financial Times.

Ai e quajti situatën aktuale “dicka të kryer”, duke shtuar se, sipas tij, gara mes Kinës dhe SHBA “tashmë kishte përfunduar”.

Chaillan parashikoi që Kina po shkon drejt dominimit global për shkak të përparimeve të saj në fushat e inteligjencës artificiale, të mësuarit të makinerisë dhe aftësive kibernetike, raportoi Financial Times.

Ai kritikoi aftësitë e mbrojtjes kibernetike amerikane si në “nivelin e kopshtit” në disa departamente qeveritare.

Lexo edhe: STIKK organizon edicionin e 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”

Chaillan i bëri komentet në intervistën e tij të parë që kur u largua nga posti si shefi i parë softuerik i Pentagonit.

Ai kohët e fundit dha dorëheqjen në shenjë proteste ndaj ritmit të ngadalshëm të ndryshimeve teknologjike të qeverisë amerikane, veçanërisht në ushtri.

The Washington Post

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0