Irlanda me rritjen e vetme ekonomike në BE për 2020 - Business Magazine Albania

Irlanda me rritjen e vetme ekonomike në BE për 2020

Ekonomia e Irlandës ishte e vetmja që u rrit në BE vitin e kaluar, tregojnë shifrat ekonomike. Kjo erdhi nga rritja e eksporteve mjekësore dhe farmaceutike.

Shifrat e Komisionit Europian, tregojnë se pritet që GDP Irlandeze të rritet me 3.4 përqind në 2021 dhe pak më shpejt në 2022 me 3.5 përqind. Ekonomia e zonës së euros në tërësi do të rritet 3.8 përqind këtë vit dhe me të njëjtin ritëm vitin e ardhshëm.

Ekonomia e Irlandës u rrit me 3 përqind vitin e kaluar pavarësisht ndikimit të pandemisë Covid-19. Kjo është në kontrast të fortë me tkurrjen mesatare në të gjithë BE-në, me një rënie prej 6.8 përqind dhe rënies së theksuar 11 përqind në Spanjë dhe 10 përqind në Greqi.

Të gjitha vendet anëtare të BE parashikohet të kthehen në rritjen ekonomike këtë vit, veçanërisht në gjysmën e dytë të 2021, por ekzistojnë rreziqe të forta dhe pasiguri në varësi të suksesit të fushatave të vaksinimit të Covid-19.

“Ne mbetemi në kthetrat e dhimbshme të pandemisë, pasojat e saj sociale dhe ekonomike janë shumë të dukshme”, tha komisioneri i ekonomisë Paolo Gentiloni. “Megjithatë, më në fund, ka dritë në fund të tunelit. Deri sa kemi rritje të të vaksinuarve gjatë muajve të ardhshëm, një lehtësim i masave të kontrollit duhet të lejojë një rikthim forcues gjatë pranverës dhe verës.

“Ky parashikim është subjekt i rreziqeve të shumta që lidhen, për shembull, me variante të reja të Covid-19 dhe me situatën globale epidemiologjike”.

Vendet që patën ndikimin më pak negativ në PBB pas Irlandës në vitin 2020 ishin Lituania (-0,9 përqind), Polonia (-2,8 përqind) dhe Estonia dhe Suedia (të dyja – 2,9 përqind).

Ekonomia e Irlandës u mbështet veçanërisht nga “eksportet nga kompanitë multinacionale të specializuara në pajisje mjekësore, farmaceutike dhe shërbime kompjuterike”, sipas Komisionit Evropian.Marrur nga:

Irishtimes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0