Iphone X nuk i përgjigjet dot thirrjeve në telefon


Përdoruesit e Iphone X kanë zbuluar një tjetër defekt me pajisjet e tyre të shtrenjta.

Disa përdorues të Iphone X, kanë raportuar se ekrani i aparatit të tyre, kërkon rreth 10 sekonda për të treguar se kush po kryen një thirrje telefonike edhe pse ndërkohë telefoni vibron si dhe zilja bie.

Ky problem e bën të vështirë për telefonin që të përmbushë një nga funksionet e tij primare, që është ti përgjigjesh një thirrjeje. Ekrani nuk u lejon përdoruesëve të përdorin funksionin swipe, në mënyrë që ti pergjigjen thirrjeve.

Duke i hedhur pak sytë nga forumi i suportit te Apple, tregon se përdoures të tjerë kanë të njëjtin problem.

’ Sa herë që një thirrje vjen në Iphone X, ekrani nuk ndizet, bie zilja por ekrani ndizet vetëm pas 5 ose 6 sekondash.’’ shkruan një përdorues i habitur.

’ Kur vjen një thirrje në Iphone X, telefoni vibron, thirrja bie por ekrani nuk jep asnjë shenjë’’ thotë një tjetër përdorues.

Apple tha se ‘’do të ndjekë këto raportime.’’

Ky problem është një tjetër turpërim për Apple, firma e cila ka justifikuar çmimin e ekzagjeruar prej $1,000, me opsione futuristike si njohja e fytyrës apo kamera e avancuar si dhe ekrani OLED.

Por telefoni është i mbushur me probleme dhe Apple madje nxori edhe një rregullim për software, për aparatet të cilat nuk punonin në temperatura të ulëta. Gjithashtu një numer aparatesh rezultuan të kishin një vizë jeshile e cila shfaqej në anë të ekranit.

Raportimet tregojnë se Apple ka prerë prodhimet për Iphone X, duke planifikuar të prodhojë vetëm 20 milionë njësi në çerekun e parë të vitit 2018. Kjo tregon se telefonat nuk po shesin mirë edhe pse çmimi i lartë i vendosur nga kompania po sjell fitime.

 

Burimi: businessinsider.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale