Intership pranë Institutit Fra


INSTITUTI FRA duke dashur t’u vijë në ndihmë studentëve apo të sapo diplomuarve në përmirësimin e aftësive të tyre praktike, ka krijuar programin e praktikës vullnetare.

Ky program është i hapur për çdo student ose individ te sapodiplomuar që jeton në Tiranë. INSTITUTI FRA ofron këtë mundësi studentëve si një shans për t’u njohur më afër me punën konkrete pranë një institucioni. Programi i Praktikës ofrohet për një periudhë 3 deri në 6 mujore. Ky program, si synim të përgjithshëm ka të kontribojë në përmirësimin e njohurive profesionale të studentëve. Detyrat kryesore që praktikanti do të kryejë janë si më poshtë:

– Të marrë pjesë në aktivitetet që kanë të bëjnë me INSTITUTIN dhe proceset e saj organizative dhe koordinuese;
– Organizimi dhe pjesëmarrja në aktivitete, që zhvillohen në kuadër të zbatimit të projekteve të institucionit;
– Shpërndarja e informacioneve, publikimeve të prodhura nga Institucioni pranë grupeve të ndryshme të interesit;
– Të ndihmojë në mbarëvajtjen e punëve administrative të zyrës.

Lexo:  Instituti i Ekspertëve Fiskalë fillon trajnimin e formimit profesional për Ekspertë Fiskalë

Kërkesat për pranimin janë:
– Duhet të jetë student ose sapo të ketë mbaruar studimet mosha 20-27 vjeç
– Të kenë njohuri të kompjuterit në sistemet e operimit, programet bazë dhe motorët e kërkimit (Windows, Mac, MS Office, Adobe, Motorë të ndryshëm kërkimi në Internet);
– Të ketë aftësi për të punuar në grup dhe individualisht;
– Të ketë dëshirë për të punuar vullnetarisht.
Kandidatët e interesuar duhet të dërgojnë CV e tyre në shqip në fb me mesazh ose në adresën:[email protected] Në përfundim të praktikës bëhet edhe pajisja me certifikatë dhe letër reference. Mundësi punësimi në kompani të ndryshme nëse gjatë praktikës ka vlerësime pozitive.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale