Inteligjenca Artificiale përdoret në monitorimin e mjeteve në rrugë

Inteligjenca Artificiale përdoret në monitorimin e mjeteve në rrugë

Inteligjenca Artificiale po përdoret nga ligjëvënësit amerikan për të identifikuar modele “dyshuese” të lëvizjes duke analizuar miliarda regjistrime të automjeteve.

Një rast i njohur në New York që ka të bëjë me zbatimin e ligjit të fuqizuar nga inteligjenca artificiale  tregoi se teknologjia shënonte një makinë të zakonshme si të dyshimtë, duke çuar në arrestimin e një personi të akuzuar për tregtim droge. Sistemi ka shqyrtuar modelin e lëvizjes së të gjitha mjeteve që kanë kaluar para 480 kamerave gjatë dy viteve, duke ngritur shqetësime mbi privatësinë dhe të drejtat e Amendamentit të Katërt.

Lexo: Ja cili është aplikacioni më i preferuar nga kriminelët!

Teknologjia e përdorur ishte njohja Automatike e Tabelave të Automjeteve (ALPR), e siguruar nga Rekor, një kompani I.A që ka shitur teknologjinë ALPR në shumë departamente policie dhe qeverish në Shtetet e Bashkuara. Sistemi i Rekor skanon miliona tabela të automjeteve çdo javë dhe mbledh informacion mbi automjetet, duke ngritur shqetësime për masat e mëdha të mbikëqyrjes dhe mungesën e mbrojtjeve ligjore për qytetarët.

Me rritjen e tregut të ALPR, shumë kompani, përfshirë Flock, Motorola, Genetec dhe Jenoptik, janë në konkurrencë për një pjesë të kësaj industrie miliarda dollarësh. Ndërsa Rekor dhe të tjerët po eksplorojnë aplikime jashtë zbatimit të ligjit, zgjerimi i kësaj teknologjie paraqet sfida për privatësinë dhe shmangien e mbikëqyrjes. Rritja e prevalencës së mbikëqyrjes me I.A po shkakton shqetësime te mbrojtësit e privatësisë rreth mundësisë për abuzim dhe mungesës së mbikëqyrjes.

FORBES

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0