Instagram vjen me disa veçori të reja - Business Magazine Albania

Instagram vjen me disa veçori të reja

blerja e ndjekësve

Meta përditëson aplikacionet e saj çdo ditë me veçori dhe funksione të reja. Një prej tyre vjen së shpejti në Instagram.

Instagram po nxjerr një veçori të re të quajtur “Ndarjet e fundit” për të thjeshtuar procesin e gjetjes dhe rishpërndarjes së “reels” që më parë u dërgoheshin miqve në mesazhe direkte (DM).

Ky informacion fillimisht u raportua në Tëitter, por më vonë u konfirmua nga një zëdhënës i Meta për TechCrunch. Një foto e shpërndarë në llogarinë në Tëitter të Dijital Aglar tregon funksionin “Ndarjet e fundit” që shfaqet në krye të mesazheve direkte. Sipas një raporti nga TechCrunch, i cili citoi Metën, një video e shkurtër që është shpërndarë disa herë do të shfaqet vetëm një herë, me avatarin e marrësit të fundit.

Ajo që mbetet e paqartë tani për tani është nëse veçoria Latest Shares do të përfshijë postime jo-Reels. Nuk ka ende asnjë fjalë se kur kjo veçori do të jetë e disponueshme për më shumë përdorues të Instagramit, pasi aktualisht është në dispozicion vetëm për një numër të vogël testuesish.

Lexo edhe: A po na bëjnë mediat sociale më pak shoqëror dhe më shumë të vetmuar?

Instagram po përqendrohet gjithnjë e më shumë në videot e shkurtra (Reels) në një përpjekje për të konkurruar me TikTok.

Së fundmi u zbulua se kompania do të lëshojë gjithashtu një veçori të modalitetit të qetë, i cili synon të ndihmojë përdoruesit të bëjnë një pushim nga aplikacioni. Ky funksion, kur aktivizohet, do të “hesht” njoftimet hyrëse dhe do t’u bëjë të ditur ndjekësve tuaj se aktualisht jeni joaktiv në aplikacion.

Lëvizja vjen pasi Instagram u kritikua nga ligjvënësit të shqetësuar për dëmin e mundshëm që media sociale mund të ketë në jetën e njerëzve, veçanërisht të rinjve. Qëllimi i modalitetit të qetë nuk është vetëm të detyrojë përdoruesit të bëjnë një pushim nga aplikacioni, por edhe të fokusohen në botën reale dhe njerëzit përreth tyre.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0