Inovacioni kryefjalë e Olimpiadës së Aftësive


Është hapur edicioni i tretë i Olimpiadës së Aftësive në Tiranë. Rreth 35 shkolla e qendra të arsimit profesional në vend, po ndajnë arritjet dhe objektivat e tyre për të ardhmen në panairin e hapur në Expo City.

Eventi u përshëndet nga Kryeministri Edi Rama dhe Ministri i Financave Arben Ahmetaj, të cilët theksuan “etjen” ende të lartë të sipërmarrjeve për profesionistë.

Ministri Ahmetaj tha se “Inovacioni është në themel të asaj që po ndodh me arsimin dhe formimin profesional, me qasjen që ne si qeveri po mundohemi të materializojmë për të zhvilluar e reformuar sistemin, por edhe në reflektim të tendencave globale, qoftë në aspektin ekonomik, por dhe atë të zhvillimit të industrive, të industrisë së komunikimit”.

Lexoni: Java e Praktikave Profesionale drejt përmbylljes. Lançohet në Tiranë Aleanca Shqiptare për Praktikat Profesionale

Prezantimi i disa punimeve të nxënësve në tekno, gastronomi, tekstile dhe shërbime turistike, flet për dështirën e rritur tek të rinjtë për të realiyuar dicka të tyren. Një dorë robot që të përshëndet duke të shtrënguar dorën, realizuar nga një grup nxënësisht teknike dhe programues të shkollës “Gjergji Canco”, tërhoqi vëmendjen e shumë vizitorëvë në panair. Ndërsa në shumë stenda prezantohen punimet në dizenjo e realizim produktesh deri tek panelet diellore, apo përdorimi i energjisë së rinovueshme në një cikël të mbyllur.

Entuziastë për disa nga këto arritje janë përfaqësuesit e projektit Aftësi për Punë, në Shqipëri, të cilët po mbështesin një rrjet shkollash në të gjithë vendin.

Fatjon Dragoshi, Menaxher i Projektit “Aftësi për Punë”, tha për Business Mag, se objektivi i këtij panairi është që të rinjtë të çojnë përpara projektet e tyre, përmes mbështetjes së shkollës.  Ai theksoi se ka një interes të shtuar të drejtuesve të shkollave për të bashkëpunuar me sipërmarrjet në praktikat e formimit profesional, ndërsa panairi po rrit shanset për të dy palët.

https://www.youtube.com/watch?v=lt5cvdCsnPY

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale