Informacionet më të fundit mbi përhapjen e koronavirusit në mbarë botën  - Business Magazine Albania

Informacionet më të fundit mbi përhapjen e koronavirusit në mbarë botën 

koronavirusit

Ditë pas heqjes së bllokimit disamujor, Shangai do të testojë shumicën e banorëve të tij këtë fundjavë, ndërsa në Japoni komuniteti i biznesit të vendit ka kërkuar të qetësojë kontrollet kufitare mes lehtësimit të kufizimeve.  

Azia- Paqësore 

* Qendra tregtare e Kinës, Shangai përballet me një raund të papritur testimi masiv për COVID-19 për shumicën e banorëve këtë fundjavë – vetëm 10 ditë pasi u hoq një bllokim në mbarë qytetin – duke shqetësuar banorët dhe duke ngritur shqetësime për ndikimin në biznes. 

* Komuniteti i biznesit të Japonisë lëshoi një deklaratë të përbashkët duke kërkuar lehtësim të mëtejshëm të kontrolleve kufitare, pasi vendi fillon një lehtësim gradual të kufizimeve të udhëtimit COVID-19. 

* Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se hetimi i saj i fundit për origjinën e COVID-19 ishte jopërfundimtar, kryesisht për shkak se mungojnë të dhënat nga Kina. 

* Koreja e Veriut raportoi 45,540 njerëz të rinj që shfaqnin simptoma të etheve në mes të shpërthimit të parë të konfirmuar të COVID-19 të kombit të izoluar, tha media shtetërore KCNA. Megjithatë, mediat nuk raportuan nëse kishte ndonjë vdekje të re. 

Lexoni: Të moshuarit vdiqën nga Covid, të rinjtë po vdesin nga vetëvrasja – a mund të ndihmojë lidhja e tyre?

Evropa 

* Kryeministri Boris Johnson tha se Britania nuk ishte e sinkronizuar me ciklet e rritjes së vendeve të tjera të OECD sepse vendi doli i pari nga pandemia dhe pati një rikuperim më të shpejtë. 

Amerika 

* Para-porositë e vaksinave për fëmijët nën pesë vjeç kanë qenë të ngadalta, por zyrtarët e lartë të administratës së Biden thonë se nuk janë të alarmuar dhe presin që ritmi të rritet pas miratimeve federale më vonë këtë muaj. 

Afrika & Lindja e Mesme 

* Prodhuesi i vaksinës COVID-19 BioNTech tha se ndërtimi i një fabrike të vaksinave mRNA për t’u mundësuar kombeve afrikane të nisin rrjetin e tyre të prodhimit do të nisë më 23 qershor në Ruanda. 

Zhvillimet mjekësore 

* Diabeti mund të rrisë rrezikun e COVID-it afatgjatë, kanë treguar analizat e reja të shtatë studimeve të mëparshme.  

/reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0