Inflacion i lartë...Ja çfarë ju sugjeron ky drejtues i bankës - Business Magazine Albania

Inflacion i lartë…Ja çfarë ju sugjeron ky drejtues i bankës

Inflacion i lartë

Njerëzit në mbarë botën po kërkojnë mënyra për të mbrojtur veten nga ndikimi i inflacionit të lartë dhe të pasurit nuk bëjnë përjashtim.
Nuno Matos, CEO i pasurisë dhe bankingut personal i HSBC, i tha CNN Business se investitorët globalë “nuk janë aq aktivë sa dikur”.
Inflacioni po ushtron presion të jashtëzakonshëm mbi familjet në mbarë botën pasi ato përballen me kosto më të larta të jetesës , si dhe duke shtrydhur marzhet e shumë bizneseve. Ekonomitë po ngecin dhe frika nga recesioni po shtohet.

Aksionet po pësojnë tronditje. Tregjet globale kanë rënë me më shumë se 20% deri më tani këtë vit. Inflacioni vjetor në Bashkimin Evropian qëndron në 9.1%, ndërsa norma e Shteteve të Bashkuara mbetet në 8.3%. Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar kohët e fundit arriti në nivelin më të lartë të 40 viteve përpara se të ulet lehtë në 9.9% muajin e kaluar. Pjesë të Azisë po përjetojnë gjithashtu çmime në rritje.
Kjo ka bërë që bankat qendrore të rrisin normat e interesit “me një shkallë sinkroniteti që nuk është parë gjatë pesë dekadave të fundit”, sipas Bankës Botërore .

Matos tha se si banka më e madhe e Evropës po i këshillonte klientët e saj, të cilët përfshijnë investitorë me vlerë të lartë neto dhe investitorë me pakicë, që të marrin masa mbrojtjeje.

Bankieri tha gjithashtu se ekipi i tij ishte pozitiv ndaj fuqisë së dollarit amerikan, pjesërisht sepse mendonte se ekonomia amerikane kishte “përballuar stuhinë më mirë se, për shembull, ekonomia evropiane”. Dollari amerikan është ngjitur afër nivelit më të lartë në 20 vjet, ndërkohë që shumë monedha të tjera kanë rënë.
Matos tha gjithashtu se investitorët mund ta përdorin këtë kohë për të hyrë në tendencat që po bëhen më të rëndësishme të tilla si kërkesa për pavarësi energjetike dhe zgjidhje të zinxhirit të furnizimit.

cnn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0