INAGUROHET NË TIRANË QENDRA LABORATORIKE E INOVACIONIT ICTSLAB


Shtëpia botuese lider në rajon në fushën e teknologjisë dhe informacionit, ICTSmedia organizon të Enjten ceremoninë e inaugurimit të ICTSlab, laboratorit multi-funksional të themeluar në Prill të 2018-ës, i cili do të përgatisë të rinjtë shqiptarë për sfidat e shekullit 21, si pjesë e vizionit për të mbështetur prosperitetin e të gjithë rajonit në aspektin e arsimit, komunikimit dhe teknologjisë moderne.

Kompjuteri është si një kuti magjike, nëpërmjet të cilës ne mund të krijojmë gjithçka”. Kështu e përkufizon kompjuterin një nga fëmijët e grupeve të para që kanë nisur rrugëtimin e tyre inovativ në qendrën ICTSlab.

Për ta, ICTSlab është laboratori që transformon idetë e tyre në realitet. Për ICTSlab, ata janë liderët e së ardhmes, të cilët do të mund të transformojnë realitetin në vendin e ëndrrave të tyre.

Hapja e dyerve të ICTSlab në Tiranë sjell disa prej kurrikulave më të avancuara ndërkombëtare në shkencë, teknologji, inxhinieri dhe matematikë. Vënia në praktikë e këtyre njohurive me metodologjitë më moderne të mësimdhënies, do të ndihmoj fëmijët në zhvillimin e aftësive kyçe të zgjidhjes së problemeve, nxitjen e të menduarit kritik dhe kreativ, promovimit të punës në ekip dhe eksplorimet artistike me mjetet më të mira dixhitale.

Në këtë aktivitet do të nderojnë me pjesëmarrjen e tyre personalitete nga qeverisja qendrore dhe lokale, sipërmarrës të shquar, akademikë, përfaqësues të trupave diplomatike në Tiranë, anëtarë të spikatur të komunitetit të teknologjisë në Shqipëri si edhe entuziastë.

Në mbështetje të kësaj iniciative të re të ICTSmedia, e cila premton të sjell inovacion në arsimimin e të rinjve shqiptar, në ceremoni do të marrin pjesë dhe Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe Zëvendës Ministrja e Arsimit, Besa Shahini.

ICTSlab është themeluar në Tiranë si një fryt i eksperiencës së suksesshme disa vjeçare të kompanisë ICTSmedia, Albanian ICT Awards dhe partneritetit të zgjeruar.

ICTSlab nisi zyrtarisht në Shtator rrugëtimin inovativ me fëmijët 7-14 vjeç. Në ICTSlab, fëmijët mësojnë të kodojnë dhe kodojnë për të mësuar.

Rreth ICTSmedia

ICTSmedia, si një shtëpi botuese lider në median e ndërlidhur me Teknologjinë e Informacionit, Komunikimit dhe Sigurisë, prej gjashtë vitesh organizon garën e mirënjohur kombëtare në fushën e teknologjisë, Albanian ICT Awards. Gjithashtu, është publikuese e disa prej mediave më të spikatura të teknologjisë në Shqipëri dhe rajon si PCWorld.al, CIO.al, GameWorld.al dhe CryptoWorld.al, fal partneritetit me shtëpinë botuese globale IDG.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale