Ide apo biznes i ri, hapen aplikimet për projektin IDEA

Ide apo biznes i ri, hapen aplikimet për projektin IDEA


Programi “Promovimi i Punësimit të Qëndrueshëm Ekonomik dhe Rajonal për Punësimin, Arsimin dhe Aftësimin Profesional në Shqipëri” (ProSEED) financohet nga Ministria Federale Gjermane për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (BMZ) dhe zbatohet nga Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Projekti mbështet Ministrinë Shqiptare të Financave dhe Ekonomisë (MEF), Zyrën e Kryeministrit (ZKM) dhe institucionet e tjera përkatëse, përkatësisht Agjencinë Shqiptare për Zhvillimin e Investimeve (AIDA).Konkursi i Planit të Biznesit IDEA, i quajtur “IDEA -Challenge” do të ofrojë metodologjinë CEFE për të përmirësuar shërbimet e zhvillimit të biznesit në Shqipëri.

Sipërmarrës të rinj, apo që kanë një ide biznesi, kanë mundësi të bëhen pjesë e projektit IDEA, program që mbështet  zhvillimet inovative për sipërmarrësit në Shëipëri.

Projekti “Sfida IDEA” i cili vjen pas një faze pilotimi në vitin 2016, ofron një mundësi unike për 1.000 iniciativa të reja, për të rritur kompetencat e tyre sipërmarrëse dhe aftësitë e biznesit, duke i ndihmuar ata të zhvillojnë grupin e nevojshëm të karakteristikave, për të gjeneruar ide dhe për të ofruar një plan biznesi përfundimtar dhe bindës. Ky projekt do të zhvillohet në dy vite 2018-2019.

Koha për aplikim ka filluar dhe zgjat deri me 15 shkurt 2018.

Pjesë e projektit mund të jetë gjithësecili që ka nje ide, apo biznes jo më të vjetër se tre vjet, në çdo sektor të mundshëm.

Jetona Myteveli, koordinatore e projektit IDEA, thekson se “IDEA ofron një paketë të plotë trajnimi në kompetenca dhe aftësi për biznes, tre muaj këshillim dhe dy muaj mentorim.”

Myteveli thekson se, “Trajnimi realizohet përmes metodës CEFE. Kjo është një metodë interaktive trajnimi dhe me pjesëmarrje të lartë. Sipërmarrësit e rinj përmes eksperiencës gjatë ushtrimeve që sjellin situata biznesi dhe përmes refklektimit mbi përvojën e kaluar, zhvillojnë koncepte dhe alternativa për të adresuar sfidat në biznes’’.

Trajnimi në tre module, parashikon 1) zhvillimin e aftësive bazike të sipërmarrësit, 2) zhvillimin e aftësive të avancuara dhe 3) këshillim e mentorim. “Shumë informacione që dëgjoni mbi sipërmarrjen janë gabim. Sipërmarrja nuk është magjike, nuk është misterioze dhe nuk ka asnjë lidhje me genet. Ajo është një disiplinë dhe si çdo disiplinë, mund të mësohet.” thotë Peter Drucker, përfaqësues i projektit.

Projekti IDEA fton të rinjtë të bëhen pjesë e startup-eve inovative në Shqipëri që zhvillon kompetencat sipërmarrëse dhe aftësitë e biznesit, nga zhvillimi i karakteristikave të nevojshme, në gjenerimin e ideve dhe finalizimin e një plan-biznesi bindës.

Çfarë përfitohet?

  • 8 ditë trajnim plot gjallëri,
  • 3 muaj këshillim dhe 2 muaj mentorim.
  • Trajnimi argëtues dhe aktiv fillon në mars 2018
  • Finalistët do të kenë shansin të mbështeten me grant.
  • Aplikimi mund të bëhet në www.idea.cefe.net, @ideaalbania

Si do të jetë trajnimi dhe këshillimi?

CEFE është një metodologji trajnimi me pjesëmarrje shumë aktive dhe e orientuar drejt veprimeve, e përdorur në më shumë se 65 vende në mbarë botën. Ajo përfshin përvojë teorike dhe praktike përmes planifikimit, praktikimit dhe fillimit të një biznesi. CEFE vepron në Ballkan që 20 vjet më parë.

Konkursi i planeve të biznesit IDEA është konceptuar si një garë. Për secilën fazë, përzgjidhen më të suksesshmit. Gjatë 2018, janë të ftuar të marrin pjesë 400 persona. Vetëm 40 finalistë do të prezantojnë planet e tyre të biznesit në fillim të dhjetorit 2018 para një jurie të pavarur.

Sa kushton?

Trajnimi është pa pagesë.

Dreka dhe pushimet e kafes janë të përfshira për të gjithë pjesëmarrësit gjatë trajnimeve.

Nëse banoni larg vendeve të seminarit, do t’ju ofrohen falas akomodimi në hotel të thjeshtë dhe do ju rimbursohen  kostot e transportit.

Kush mund të aplikojë?

Femra dhe meshkuj nga e gjithë Shqipëria që janë në fazat e hershme të aktivitetit të tyre sipërmarrës apo që kanë një biznes jo më të vjetër se 3 vjet dhe të cilin synojnë ta zgjerojnë, janë të ftuar të regjistrohen.

www.idea.cefe.net. @ideaalbania

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0