Hyundai do të zhvillojë dy automjete me këmbë robotike   - Business Magazine Albania

Hyundai do të zhvillojë dy automjete me këmbë robotike  

Kompania koreano-jugore ka hapur një laborator për të zhvilluar njësi që mund të përdoren në misionet e shpëtimit gjatë fatkeqësive natyrore ose për të mbështetur eksplorimin e hapësirës. 

Eksperimentimi është pjesë e inovacionit. Ndonjëherë është e nevojshme të vendosni në tryezë ide që mund të duken të çuditshme ose të pamundura për të krijuar diçka të re dhe të ndryshme. Në vitin 2019, Hyundai prezantoi një koncept me emrin Elevate që tërhoqi vëmendjen në atë kohë: një automjet me këmbë robotike të palosshme, të pajisura edhe me goma, të cilat do t’i lejonin të ecnin praktikisht në çdo lloj terreni. Në vitin 2021, kompania koreano-jugore prezantoi TIGER, një automjet tjetër koncept me karakteristika shumë të ngjashme me ato të Elevate, por i projektuar për të transportuar pajisje dhe jo pasagjerë, përveç faktit që mund të fluturojë. 

Përmes një deklarate, Hyundai njoftoi se ka hapur një laborator brenda Universitetit Shtetëror të Montana (MSU), me vendndodhje në qytetin e Bozeman, për të çuar përpara zhvillimin e teknologjisë dhe për t’i bërë automjetet realitet. Kompania planifikon të investojë 20 milionë dollarë dhe të punësojë 50 studiues për projektin. 

Lexoni: Hyundai fillon testimin e taksive që voziten në mënyrë autonome, për të parë se si sillen njerëzit në këto makina

Divizioni përgjegjës për krijimin e automjeteve quhet Hyundai New Horizons Studio (NHS) dhe drejtori i tij, Dr. John Suh, komentoi: “Bozeman është një qytet mikropolitan i pasur dhe i përballueshëm. I vendosur pranë dhjetëra shtigjeve me më shumë se 150 milje terren dhe akses malor për testim, është përshtatja e përsosur për laboratorin tonë të ri të kërkimit dhe zhvillimit.” 

Edhe pse mund të duken të çuditshme dhe të dala nga një film fantastiko-shkencor, automjetet si Elevate dhe TIGER mund të luajnë role të rëndësishme në misionet e shpëtimit në territore të rrezikshme ose gjatë fatkeqësive natyrore dhe të ndihmojnë shumë në misionet e ardhshme hapësinore në Mars ose në Hënë. 

Në këto video mund të shihni se si funksionojnë prototipet.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0