Hyundai do të investojë 18.14 miliardë dollarë në industrinë e mjeteve elektrike të Koresë së Jugut - Business Magazine Albania

Hyundai do të investojë 18.14 miliardë dollarë në industrinë e mjeteve elektrike të Koresë së Jugut

Hyundai Motor Group tha të martën se planifikon të investojë 24 trilionë ëon (18.14 miliardë dollarë) në industrinë e automjeteve elektrike të Koresë së Jugut deri në vitin 2030, duke forcuar praninë e saj në një segment që është vendosur të dominojë kërkesën afatgjatë globale të automobilave.

Plani i investimit nga grupi, i cili përfshin Hyundai MotoR, Kia dhe Hyundai Mobis, erdhi pasi Presidenti Yoon Suk Yeol mori pjesë në një ceremoni themelimi për fabrikën e parë të caktuar të automjeteve elektrike të Kia.

Fabrika e re, e para e grupit të automjeteve në vend në pothuajse tre dekada, do të fillojë prodhimin në vitin 2025.

Grupi i automjeteve, i cili strehon markën luksoze Genesis, përveç Hyundai dhe Kia, gjithashtu njoftoi se planifikon të zgjerojë prodhimin vjetor të EV në Kore në 1.51 milion njësi dhe vëllimin global në 3.64 milion njësi deri në vitin 2030.

Lexo edhe: Tesla ul çmimet në të gjitha modelet e saj

Kia tha në një deklaratë se do të investonte rreth 1 trilion ëon për fabrikën dhe planifikon të prodhojë 150,000 njësi në vitin e parë të plotë, me potencial për t’u zgjeruar në përputhje me kushtet e ardhshme të tregut.

Yoon premtoi masa gjithëpërfshirëse në gjysmën e parë të këtij viti për të ndihmuar industrinë e automobilave të Koresë së Jugut të përgatitet më mirë për transformimin në “automjetet e së ardhmes”, tha zyra presidenciale në një deklaratë.

Ai shtoi se qeveria do të zgjerojë përfitimet tatimore për investimet vendase të objektit EV për një rritje pesëfish të kapacitetit të prodhimit deri në vitin 2030./ Reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0