"Huawei nuk spiunon", përgjigjia e Autoriteti Federal i Sigurisë Kibernetike në Gjermani për ‘Spiegel’ - Business Magazine Albania

“Huawei nuk spiunon”, përgjigjia e Autoriteti Federal i Sigurisë Kibernetike në Gjermani për ‘Spiegel’

Huawei

Këtë e konfirmon Autoriteti Federal i Sigurisë Kibernetike në Gjermani (BSI), i cili ka deklaruar për gazetën e përditshme ‘Spiegel’ se pajisjet e Huawei-t nuk përdoren për spiunazh. Gjatë vizitës në laboratorin e sapohapur nga gjiganti kinez në Bon ekspertët e BSI kanë inspektuar masat e sigurisë kibernetike të firmës dhe softuerin e produkteve të saj ku kanë dale në përfundimin se nuk ka asnjë prove që të vërtetojë se Huawei përdor pajisjet e saj për spiunim. Pjesë e ekzaminimit nga ana e ekspertëve kanë qenë edhe produktet e Huawei-t nga e gjithë bota që kanë vërtetuar të njëjtin fakt.

Huawei ka qenë gjithmonë pre e “shantazhit amerikan”. Washingtoni e konsideron Huawei-n si prodhuesin më të madh në botë për pajisjet e telekomunikacionit dhe krijuesin e dytë më të madh të smartfonëve, i cili paraqet rrezik për sigurinë kombëtare. Së fundmi kompania është përballur me një kontroll në rritje për lidhjet e saj të supozuara me shërbimet e inteligjencës kineze, duke bërë që vende si Shtetet e Bashkuara, Australia dhe Japonia ta bllokojnë atë nga ndërtimi i rrjeteve të tyre të internetit super të shpejtë 5G të gjeneratës së ardhshme.

Duke pare që tre operatorët e rrjetit celular të Gjermanisë përdorin infrastrukturën e ofruar nga Huawei, SHBA ka ushtruar presion edhe ndaj Gjermanisë që të bllokojë zgjerimin e rrjetit 5G. Sipas amerikanëve, qeveria kineze mund ta përdorë teknologjinë e Huawei-t për të zgjeruar kapacitetet e saj të spiunimit. Në lidhje me këtë situatë ka reaguar kreu i Autoritetit Federal të Sigurisë Kibernetike Gjermane (BSI), Z. Arne Schönbohm i cili është shprehur : “Për vendime të tilla serioze si ndalimi, kemi nevojë për prova. Në inspektimet që kemi bërë në laboratorin e Bonit dhe në produktet e Huawei-t që ndodhen në të gjithë botën agjencia jonë nuk ka siguruar prova që të vërtetojnë se gjiganti kinez i telekomunikacionit përdor pajisjet e tij për të spiunuar për Pekinin.”

Lexo: Punonjësit e Salesforce revoltohen për lëvizjet NFT

Huawei është bërë shkak i vazhdueshëm për tensione gjeopolitike me Kinën. Qeveria gjermane ka bërë rezistencë si ndaj SHBA, ashtu edhe ndaj agjensive gjermane të inteligjencës të cilat pohojnë se lidhja e Huawei-t me partinë komuniste kineze paraqet rrezik për sigurinë e informacionit. Gjermania ka insistuar gjithmonë për rritjen e standarteve të sigurisë, pa u vendosur ndalesë kompanive individuale.

Pavarësisht kërcënimeve të ndryshme, Gjermanianuk do ta bojkotojë asnjëherë gjigantin kinez të telekomunikacionit dhe këtë e ka dëshmuar që në vitin 2020 kur kundërshtoi paralajmërimet e SHBA-së dhe lejoi hyrjen në treg të rrjetit 5G.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0