Hotel Adriatik, një sipërmarrje e qëndrueshme mes sfidave të bregdetit durrsak


Përshkrimi i rrugës së plazhit në Durrës është i trishtë. Pallatet në krah janë pothuajse bosh, ndonjë prej tyre pa krisje të dukshme mban rrobat e nderura në ballkon. Të tjera pallate kanë shiritin e sigurisë. Pranë disa prej tyre po rikonstruktohet, ndërsa nuk mungojnë dyqanet aktive edhe në katin e parë të ndonjë pallati dukshëm të dëmtuar e të pabanueshëm.

Ne jemi nisur për tek Hotel Adriatik, i cili na bëhet e ditur më parë që nuk është dëmtuar, por me këtë panoramë të zonës gati e vështirë të besohet. Në fakt mbërritja atje na e konfirmon sigurinë. Hoteli bie në sy për hapësirën e madhe në dispozicion jashtë, por edhe në brendësi. Pak i ngjashëm më ndërtimet e reja, ku çdo cep duhet shfrytëzuar.

Në fakt siç mësojmë më vonë nga Katerina, menaxherja e eventeve, hoteli ka 70 dhoma, ndonëse parë nga jashtë duket një hotel me mbi 100 dhoma.

Adriatik me një histori të hershme, si destinacion i udhëheqësve të qeverisë në kohën e komunizmit, ka përfunduar rikonstruktimin e parë në vitin 2003 kur hoteli i rihap me standardet europiane me 5 yje.

Ndërkohë rinovimi tërësor i fundit i hotelit u përfundua në 2018, ndërsa në shtator 2019 Spa luksoze, Qeen Teuta.

Salla e madhe e eventeve në katin e fundit, është sa e gjithë struktura, ndërsa hollet e bollshme në brendësi të hotelit të venë në mendime, nëse ky hotel është pasqyrë e një ndërtese të rëndësishme të periudhës para viteve ’90 apo ka marrë nga modeli amerikan i hapësirës dhe madhështisë, ndikuar nga Menaxherja e Përgjithshme e Hotelit Nevila Dudaj, e cila prej disa vitesh po e ndan jetën e saj mes Shqipërisë dhe Amerikës. Më saktë po i bashkon këto dy vende në jetën e saj. Nevila ka hapur atje një agjenci turistike, ku promovon fort Shqipërinë e rajonin e ballkanit, dhe sigurisht edhe hotelin e saj. Për të plotësuar ciklin e shërbimeve ajo publikon një revistë për tregun Amerikan “Travel to Albania”, ndërsa në hollin e hotelit është edhe zyra e guidës turistike.

Deri në prag të Krishtlindjeve, për një muaj rresht, përfaqësuesit e hotelit tregojnë se pritën mbi 20 familje, duke i akomoduar dhe ushqyer, ndërsa, si shumë sipërmarrje të tjera në Durrës, kanë mbështetur me ushqime, në rastin konkret në Kishën e shën Vlashit. Nevila Dudaj tregon se, “ishte e pamundur të veproje ndryshe. Vetë familjet e punonjësve tanë, mbetën pa shtëpi”. Sipas saj, shqetësimi fillestar ishte se qytetarët nuk futeshin brenda për shkak të shokut që kishin pësuar nga lëkundja. Ky është momenti kur ajo i gëzohet faktit që gjatë rikonstruksionit, ruajti me rigorozitet strukturën e godinës dhe investoi pa kursim në sigurinë e tij.

Prej një viti, hoteli ka brenda edhe një thesar të çmuar Spa e Thalassopool, me emrin e mbretëreshës së Durrësit Teuta. Qetësia dhe mikpritja nga stafi kombinohen aq mirë sa sigurojnë maksimumin e komoditetit dhe shërbimit njëkohësisht. Bregdeti i afërt, ku mjafton të kalosh tunelin e harkuar të gjelbër, pikërisht si në dasmat në Havana, të bën të mendosh që edhe këtu mund të organzosh një ceremoni kurorëzimi, pa asnjë mangësi nga brigjet tropikale.
Afërsia me detin, shërbimi i ngrohtë dhe struktura e hotelit janë elementë të vlerësuar edhe nga personazhi botëror tashmë në fushën e turizmit Anthony Melchiorri. “Big surprise for me Albania”, e cilëson ai përvojën e tij në Shqipëri.

Por, hoteli i ndërtuar në vitin 1957 dhe destinacion vetëm për diplomatët e krerët e shteteve, nuk është më vetëm vetëm destinacion i shqiptarëve dhe të hujave nga e gjithë bota. Shtetas të huaj gjejmë mes stafit dhe i tillë është menaxheri i ushqimeve dhe pijeve. Me shumë kujdes ai sigurohet që darka ishte e shijshme.

Po të njëjtën vëmendje shfaq edhe të nesërmen paradite gjatë eventit të fëmijëve me kuzhinierin e restorantit “Bëj picën tënde”. Drejtuesit e Hotel Adriatik tregojnë se krahas shumë eventeve që zhvillojnë si zumba, joga, meditim, çdo fundjavë organizohen edhe “cooking classes”, ku fëmijët mësojnë të gatuajnë bashkë me kuzhinierin e hotelit. Ky është një opsion edhe për të kaluar pak kohë në fundjavë.

Në fakt, pak para se të niseshim, ne bëmë edhe një shëtitje buzë detit, përkrah pallateve afër bregut. Është pothuajse e njëjta panoramë deri në mbërritje. Pallate bosh, hotele dhe struktura të dala në shitje… edhe pse të dëmtuara. Pak më larg, në një prej pallateve, edhe pse me krisje nga tërmeti, duket se ka banorë. Në fakt dy vëllezër në klasën e parë dhe të tretë, thonë se po banojnë aty, pasi janë larguar nga shtëpia e tyre e dëmtuar më në afërsi të qytetit. Ata po kujdeseshin për dy këlyshë të vegjël, ndërsa pak më tej, makina e policisë dhe një punonjës policie, ruante pallatet bosh, nga ndonjë grabitje e mundshme.

https://www.facebook.com/hoteladriatikdurres/videos/221529592194315/?t=7

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale