Horoskopi javor i Biznesit dhe Jetës Profesionale 18 Janar 2016

Horoskopi javor i Biznesit dhe Jetës Profesionale-18 Janar 2016


1. Dashi (21 mars-19 prill)

Nisja e javës me Hënën në sektorin tuaj të të ardhurave dhe me “nuhatjen për para” do t’ju japë gjithmonë një avantazh profesional, dhe aq më tepër në një javë si kjo. Me Mërkurin i cili ndodhet në javën e tij të fundit të tërheqjes në sektorin tuaj të karrierës, Dielli që largohet të Enjten dhe Venusi që rikthehet gjatë fundjavës, për të mos përmendur dyert e hapura për fillime të reja dhe shanse të dyta
edhe në frontin e punës, nuk mund të kishte moment më perfekt. Në mungesë të aktivitetit planetar në sektorin tuaj të të ardhurave, por me një sasi të madhe të zhvillimeve që shpalosen në frontet e karrierës dhe punës, patja e sensit se ku mund të “qëndrojnë” paratë, është një pjesë vendimtare e puzzle-it. Gjatë ditëve të fundit të Diellit në sektorin tuaj të karrierës ky është një shans për t’i vendosur të gjitha opsionet e të ardhurave tuaja, të punës dhe karrierës në të njëjtën faqe.

2. Demi (20 prill-20 maj)

Ndërsa java nis me një ngjyrim thuajse të qetë, nuk është kjo mënyra me të cilën do të përfundojë, me nevojën jo vetëm për ta bërë një ambjent të qetë për aq kohë sa zgjat, por përdoreni këtë si një shans për të vrarë mendjen dhe të merrni atë që ju takon. Ndërsa keni qenë në një udhëtim për të ripërcaktuar suksesin tuaj profesional të 2015-s, nuk ishte më parë se Mërkuri të rikthehej në sektorin tuaj të karrierës gjatë Vitit të Ri, gjatë ditëve të fundit të Marsit në sektorin tuaj të punës për të patur shansin që t’i riktheheshit lojës dhe për të dalë me ide të reja. Që nga koha kur Marsi dhe Mërkuri u larguan, ju jeni sërish vetëm në shoqërinë e mendimeve tuaja. Sërsish momenti i madh në frontin e punës dhe koha e shpenzuar për eksplorimin e ideve do të bëhen bashkë, ndërsa Dielli rikthehet në sektroin tuaj të karrierës të Enjten, duke e bërë këtë vit të ri profesional të “ngrihet nga toka.”

3. Binjakët (21 maj-21 qershor)

Teksa mund të ketë tensione në punë ose një rast të keq tipik i të Hënave në orët e para të javës, është një mur i pandërtuar mbrojtje që do të vijë së bashku me vizitat e shpeshta frenetike të Marsit në sektorin e punës. Duke vizituar sektorin tuaj të karrierës çdo vit tjetër dhe për herë të fundit në 2014-n, Marsi do të shpenzojë zakonisht rreth 6 javë duke i dhënë zjarr pasioneve të tua, shpirtit luftarak dhe të konkurrencës dhe motivim të pamëshirshëm juve për punë. Zotat kanë marrë parasysh masa mbrojtje për t’u siguruar që kjo të mos ndodhë. Të paktën një herë gjatë çdo vizite të Marsit, Hëna do të jetë në opozitë me ju. Çdo tension në punë të Hënën është thjesht një kujtesë e nevojës për të zvogëluar hapin.

4. Gaforrja (22 qershor-22 korrik)

Vetëm të dielën la Hëna sektorin tuaj të karrierës, duke ju mundësuar juve të shkoni në këtë javë të re me instiktet tuaja profesionale që mprehin shqisat dhe mendjemprehtësinë dhe momentet e “shtëna” Eureka gjatë fundjavës ju vërtiten ende në mendjen tuaj. Në çdo kjo që do të ishte avantazh, por sidomos me Venusin në ditët e fundit në sektorin tuaj të karrierës. Prapëseprapë sa e rëndësihme ishte ajo që Hëna “qëlloi” gjatë fundjavës është po aq e rëndësishme sa ajo që nuk e ka “shtënë” ende, që është zakonisht balanca punë-jetë personale. Kjo ju lë ju me ndjesinë se diçka ju ka shpëtuar dhe me një Hënë të Plotë në sektorin tuaj të të ardhurave gjatë fundjavës, ashtu si Venusi po e lë sektorin tuaj të punës, nga fundi i javës do të keni një ndjesi të re se çfarë mund të arrihet përsa i përket fronteve të të ardhurave, punës dhe karrierës.

5. Luani (23 korrik-22 gusht)

Për të filluar me pozicionin e Hënës në sektorin e karrierës ndërsa hyjmë në javën e re, mund të jetë një bekim i miksuar, por kur të largohet të Martën do të shikoni vetëm të mirat. Me Diellin që lë sektorin tuaj të punës të enjten dhe Venusin që rikthehet gjatë fundjavës, kjo jo vetëm që nuk është një javë e mirë për çështjet e punës, por vjen gjithashtu kur dyert janë të hapura për fillimet e reja përsa i përket frontit të të ardhurave. I/e aftë për të nisur javën me mprehjen e instikteve tuaja profesionale do të ishte një avantazh për çdo javë, veçanërisht këtë javë. Çmimi që duhet të paguani për këtë është tensioni i balancës punë-jetë personale të Hënën, por duke marrë në konsideratë se çfarë po zhvillohet në frontet e të ardhurave, punës dhe karrierës gjatë javëve dhe muajve të ardhshëm është një kujtesë për të cilën keni nevojë.

6. Virgjëresha (23 gusht-22 shtator)

Ndërsa vizita e shkurtër e Mërkurit në sektorin tuaj të punës nga 2 janari deri në 9 janar ju ka dhënë shansin t’i riktheheni lojës dhe të vini me ide të reja, ajo nuk ishte e gjatë aq sa për të “shtënë” gjëra të mëdha, por mjaftueshëm e tillë sa për të “mbjellë ide.” Ju sërish keni për ta vrarë mendjen për këtë kur Hëna të rikthehet në sektorin tuaj të punës gjatë mesit të javës. Duke mos u larguar deri të premten Hëna do të jetë sërish atje dhe instiktet tuaja profesionale do të mprihen kur Dielli të rikthehet në sektorin tuaj të punës të enjten, kësaj radhe duke hedhur dritën diellore në situatën, çështjet dhe opsionet e punës dhe duke e ngritur nga toka këtë vit në një mënyrë që nuk ka kthim pas.

7. Peshorja (23 shtator-23 tetor)

Ndërsa Zotat e profesioneve kanë qenë të lumtur duke i lënë gjërat të shpalosen dalëngadalë ndërsa shkoni drejt vitit të ri profesional, me fokusin më tepër në çështjet e të ardhurave në këtë fazë, ka një shans këtë javë për t’u dhënë gjërave një shtytje, qoftë edhe një të lehtë. Kjo është gjithçka që ju duhet në këtë fazë, ndërsa Ceres do t’i rikthehet sekorit tuaj të punës javës së ardhshme, me Diellin i cili nuk do të kthehet deri muajin që vjen, ky do të jetë një shans më tepër për t’u hedhur një sy nevojave të tua në terma të kënaqjes nga puna. Është rikthimi i Hënës në sektorin tuaj të karrierës gjatë fundjavës, që vjen në formë të plotë nga Hëna e Plotë e Ditës së Krishtlindjeve që do të mprehë instiktet tuaja profesionale, do të sjellë ndijime të vlefshme dhe mendjemprehtësi, por mund të pritet edhe ndonjë “frut” gjatë muajit të fundit të Hënës së Plotë, qoftë edhe vetëm në kuadër të një ideje.

8. Akrepi (24 tetor-21 nëntor)

Në vetëm 24 orë Hëna do të influencojë javën si një e tërë. Hëna u largua vetëm të dielën, kështuqë ju sapo keni nisur të përpunoni përgjigjiet emocionale, intuitive dhe imagjinare dhe momentet Eureka erdhën gjatë fundjavës. Me këtë erdhi edhe sensi yt i parë se “dallga” u rikthye, duke i dhënë gjithashtu edhe Venusit, në ditët e fundit të tij në sektorin e të ardhurave, një rritje në vetëbesim që po përcillet te ju. Në fundin tjetër të javës, ndërsa Hëna nuk do të rikthehet në sektorin tuaj të karrierës deri të dielën, është një Hënë e Plotë që do t’i sjellë gjërat në vijë, diçka që do të ndihet më së tepërmi në ditët e para të javës së ardhshme.

9. Shigjetari (22 nëntor-21 dhjetor)

Ardhja e çdo jave kur është Hëna në sektorin tuaj të karrierës ka për të qenë gjithmonë një avantazh, veçanërisht kur kjo është vizita e parë e Hënës për këtë vit. Ky është një vit shumë i ndryshëm nga ata të mëparshmit, kështuqë Dielli do të jetë gjithmonë në sektorin tuaj të të ardhurave në këtë periudhë të vitit, për t’i patur Jupiterin dhe Nyjen e Veriut bashkë jo vetëm në sektorin e karrierës, por edhe të rreshtuar përkrah njëri-tjetrit, është diçka që e keni përjetuar për herë të fundit në 1980-n. Me dyert e hapura ndaj shanseve të dyta dhe filimeve të reja në frontet e të ardhurave dhe të karrierës, rikthimi i Hënës është një shans për t’i miksuar çështjet e punës, me shanset që gjatë ditëve të para të javës t’i vendosni opsionet e të ardhurave, punës dhe karrierës në të njëjtën faqe.

10. Bricjapi (22 dhjetor-19 janar)

Me asnjë planet në asnjë prej fushave të profesionit, vizitat e Hënës janë bërë shumë më të rëndësishme. Hëna nuk bëri vizitë as javën e kaluar dhe kjo ishte shumë e rëndësishme, pasi ju dha shansin për të stabilizuar gjërat. Ndërsa nuk ka asnjë rrezik për të humbur momentin tuaj profesional ose hapin e madh së shpejti, rikthimi i Hënës në sektorin tuaj të punës gjatë mesit të javës sjell një mundësi të vlefshme për të marrë përfitimet nga ky vit i ri profesional. Ka gjasa që kjo t’ju sjellë një qasje dramatike ndaj gjërave këtë vit, ndërkaq vizitat e Hënës në sektorin e punës do të jenë çdo 4 javë, hera e fundit që nuk kishte planetë në sektorin e karrierës ishte në Nëntor 2013. Jo vetëm që ka gjasa që mesazhet të jenë më të qarta, por Zotat e profesionave po qëndrojnë në gatishmëri për të dhënë vëmendjen e tyre të plotë.

11. Ujori (20 janar-18 shkurt)

Pavarësisht se mund të ketë një tension në balancën punë-jetë personale në orët e para të javës, së fundmi do të kthehet në avantazhin tuaj. Jo më parë se 14 ditë më parë Hëna dhe Marsi u bënë bashkë për t’i dhënë zjarr instiktekve profesionale, pasioneve, shpirtit luftarak dhe një koktejl i fuqishëm emocionesh dhe pasioni. Ndërsa frenezia e ka zbehur Hënën, ju nuk mund të mbani një hap të “çmendur” duke ju sugjeruar që ta ngadalësoni pak këtë hap. Me marsin që ka kohë që po qëndron, kjo ëhstë një këshillë e përkohshme. Kjo nuk do të lërë gjurmë në vetëbesimin tuaj profesional, por ndërsa java ecën përpara mbështetja në rritje e Neptunit në sektorin tuaj të të ardhurave do të kujdeset për këtë gjë.

12. Peshqit (19 shkurt-20 mars)

Për shkak se është në prag për të lënë sektorin tuaj të karrierës në fund të javës duket se shtytja profesionale që vjen gjithmonë në muajtë finalë të çdo viti, është më në fund gati për të bërë “detyrën”. Edhe largimi i Venusit të dielën, në të njëjtën ditë si Hnëa e Plotë në sektorin tiaj të punës nuk është fundi i t paktën as hapave të parë, me Marsin që rikthehet në Mars për t’i çuar gjërat drejt një niveli tjetër. Të qënit i rreshtuar me Saturnin për herë të parë këtu në 28 vjet, Venusi ka ndihmuar në krijimin e një partneriteti me forcat e të ardhurave. kur Hëna të rikthehet në sektorin tuaj gjatë fundjavës, kjo mund të shpalosë disa zhvillime të papritura, jo vetëm në frontin e punës, por përgjatë fronteve të punës, karrierës dhe të ardhurave.

/Forecasters/

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0