Historia që po frymëzon Italinë/Kush është financieri 33 vjeçar që la punën për të hapur biznesin e luleshtrydheve - Business Magazine Albania

Historia që po frymëzon Italinë/Kush është financieri 33 vjeçar që la punën për të hapur biznesin e luleshtrydheve

Pas katër vitesh në punën si financier me bazë në Londër për firmat përfshirë JPMorgan Chase & Co., Andrea Tagliabue vendosi që mjaft është mjaft. Tani, historia e tij se si u largua nga puna dhe u kthye në vendlindjen e tij Lombardi për të krijuar një jetë të re më afër tokës, po frymëzon italianët e tjerë që duan të japin dorëheqjen.

Tagliabue, i cili e mësoi veten të kultivonte luleshtrydhe dhe e përdori këtë aftësi në biznesin e lëngjeve të “Banker’s Jam”, është bërë një person i dashur i mediave italiane kohët e fundit dhe bankieri i dikurshëm thotë se ai është mbushur me pyetje nga punonjës të mërzitur nga rutina e përditshmërisë — duke përfshirë disa ish-kolegë në financë — të cilët duan të heqin dorë nga punët e zyrës dhe të ndotin duart e tyre.

Në të vërtetë, më shumë italianë se kurrë po rimendojnë karrierën dhe qëllimet e tyre të jetës. Duke i bërë jehonë Dorëheqjes së Madhe të SHBA-së, punëtorët në vend po largohen me ritme rekord. Dorëheqjet vullnetare u rritën me 85% në tremujorin e dytë nga një vit më parë, sipas të dhënave më të fundit të punës.

Lexo edhe: 21 vjeçari shqiptar, një sukses në Kanada, ku ka sjellë 3 projekte inovative. Mes tyre “Cool Historians”, një rrëfim ndryshe mbi historinë

Por versioni italian i tendencës së dorëheqjes vjen me një kthesë vendase, duke i kujtuar kulturën e bazuar në ushqim dhe rrënjët agrare të vendit. Numri i bizneseve bujqësore të drejtuara nga njerëz nën 35 vjeç u rrit 14% vitin e kaluar, thotë grupi lobues Coldiretti, me rritjen e nxitur nga sipërmarrësit nga sektorë të tjerë që hynë në bujqësi për herë të parë.

Tagliabue, i cili krijoi Banker’s Jam në 2018, ishte një prej tyre. “I thashë vetes, mjaft me stresin, orët e çmendura të punës”, tha 33-vjeçari. “Tani punoj për veten time dhe mund të shoh frytet e asaj që po krijoj,” tha ai.

Ndërsa historitë e suksesit si ajo e Tagliabue mund të frymëzojnë më shumë italianë që ta pranojnë atë dhe të ndjekin ëndrrat e tyre, fundi i një ndalimi të përkohshëm, të nxitur nga pandemia për shkarkimet nga puna, mund të ketë të bëjë gjithashtu me të.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0