Historia e YouTube. Si platforma më e madhe për video në botë krijoi profesionin e ri që u siguron njerëzve miliona lekë  - Business Magazine Albania

Historia e YouTube. Si platforma më e madhe për video në botë krijoi profesionin e ri që u siguron njerëzve miliona lekë 

Historia e YouTube

Shkruar nga Geri Kolgega

YouTube është një nga platformat më të mëdha dhe më të njohura të shpërndarjes së videove në internet. Ka më shumë se 4 miliardë orë shikues video çdo muaj dhe rreth 500 orë përmbajtje video ngarkohen në YouTube çdo minutë që kalon. Që nga fillimi në 2005-ën, YouTube është transformuar nga një vitrinë për video amatore në një platformë që shpërndan përmbajtje origjinale, duke konkurruar me televizionet. 

Platforma gjithashtu ka mundësuar krijimin e një profesioni krejtësisht të ri – atë të Youtuber-it një krijues i përmbajtjeve origjinale, që mund të kthehet në një karrierë shumë fitimprurëse për njerëz anembanë botës.

YouTube dhe “YouTubers-at”, krijuesit origjinalë të videove  

YouTube u krijua fillimisht si një platformë, ku çdokush mund të postonte çdo video që dëshironte. Shpresohej që përdoruesit të mund të përdornin faqen për të ngarkuar, ndarë dhe parë video pa kufizime. Që atëherë është rritur për t’u bërë një nga faqet kryesore të shpërndarjes së videove në botë. Sot, shumë Youtuber-s bëjnë një jetë të mirë duke shitur hapësirën e reklamave përpara ose në videot që krijojnë dhe ngarkojnë në platformë.

Njëri prej tyre në Shqipëri është edhe Mateo Velo. Ai shprehet se ideja për të nisur një kanal në Youtube ishte nga nevoja për të shprehur mendimet dhe mungesa e krijuesve në gjuhën shqipe.  Karierra si Youtuber për të është një investim i shtrirë në kohë: 

“Për të qenë i sinqertë, jeta si Youtuber në fillim nuk të siguron asnjë të ardhur. Përkundrazi ti duhet të shpenzosh shumë si në pjesë monetare, si në kohë. Ama të siguron të ardhura të mira kur arrin një bazë të mirë audience dhe nëse e përmirëson veten dhe investon në atë aspekt. Pra, duke investuar në mjete më të mira xhirimi, në njohuri editimi, në njohuri rreth gjërave që thua”,- shprehet ai. 

Për të lexuar artikullin e plotë abonohu në një nga paketat tona.
Kliko këtu për t'u abonuar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0