Histori Suksesi: Florentina Ferati, vajza shqiptare që punon për Facebook

Histori Suksesi: Florentina Ferati, vajza shqiptare që punon për Facebook


Nuk janë të rralla historitë e shqiptarëve të suksesshëm nëpër botës dhe rasti i Florentinës i shtohet kësaj liste. Florentina Ferati nga Ferizaji, ka arritur të punësohet në gjigantin “Facebook”.

Florentina është një profesioniste në Cyber Security prej më shumë se gjashtë vite me eksperiencë në këtë industri. Që prej vitit 2015, Tina punon si një Analiste Sigurie pranë Facebook, duke mbrojtur të dhënat më sensitive të mbi 2 miliardë përdoruesve dhe infratrukturës së korporatës. Ajo shfrytëzon aftësitë e saj në mjekësinë ligjore, hetimin dhe analizën e të dhënave për zgjidhjen e rasteve komplekse gjatë përditshmërisë. Një tjetër rol i madh i saj është përmirësimi dhe shkallëzimi i sistemeve të zbulimit dhe aftësive të reagimit për t’u përgjigjur dhe për të siguruar mbrojtjen kundër kërcënimeve në shkallë të gjerë.

Më parë, ajo ka punuar në PricewaterhouseCoopers (PwC) si konsulente e Teknologjisë Forenzike dhe ka mbi tre vjet përvojë konsultimi të specializuar në hetimet për krimin kibernetik, mjekësinë ligjore dixhitale, analitikën e të dhënave, analizat malware dhe e-discovery.

Gjatë kohës së saj në PwC, ajo hulumtoi sulme shumë të sofistikuara të kërcënimeve të vazhdueshme të vazhdueshme (APT) për klientët e prodhimit të teknologjisë të ndryshme, rrjetet e të cilëve ishin komprometuar. Ajo ka kryer forenzikë dixhitale për të identifikuar vektorin e hyrjes/shfrytëzimit, taktikat e sulmuesit, teknikat dhe procedurat (TTPs), lëvizjen laterale dhe exfiltrimin e të dhënave.

Tina zotëron një Diplomë Bachelor në Shkenca Kompjuterike së bashku me disa kualifikime në Matematikë dhe Administrim Biznesi në Universitetin Luterian të Texasit. Pasionet e saj janë teknologjia, siguria dhe biznesi inovativ dhe aktualisht po studion për t’u diplomuar për Inovacion dhe Sipërmarrje në Universitetin Stanford.

“Florentina është e zgjuar, e fokusuar tek detajet, e besueshme dhe ka aftësi të forta analizuese. Ajo është një nga studentet më të mira për Shkenca Kompjuterike që unë kam patur në ULT… Formimi i saj akademik dhe etika e punës e bëjnë të jetë një aset i çmuar për organizatën,” thotë Reza Abasian, Profesor në departamentin e Matematikës dhe Shkencave kompjuterike pranë Universitetit Luterian të Texasit.

Si një femër në fushën e shkencave kompjuterike të mbizotëruar nga meshkujt, Florentina thotë se është e rëndësishme për vajzat e reja dhe gratë në kolegj të interesuar në karrierën e teknologjisë për të marrë inkurajim për t’i ndjekur ato.

“Sistemet e informacionit dhe shkenca kompjuterike janë fusha që tani janë të pranishme në çdo organizatë dhe pothuajse çdo aspekt të jetës sonë,” tha ajo. “Unë e di se shkenca kompjuterike është një drejtim i vështirë, por është gjithashtu një nga më të dobishmit.”

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0