Hiljana Biba, shembull për bashkëmoshatarët e saj - Business Magazine Albania

Hiljana Biba, shembull për bashkëmoshatarët e saj


Edhe pse ishte vetëm një adoleshente, kur ka publikuar librin e saj të parë, Hiljana Biba ka arritur të ketë sukses dhe një shikueshmëri të madhe në internet. “Më quajnë Xhulia” është romani që e ka futur atë në botën letrare.

Nuk e kishte menduar ndonjëherë se do të botonte një libër, por sot libri i saj është mjaft i suksesshëm. Hiljana Biba është studente në Fakultetin e Mjekësisë në Tiranë. E apasionuar pas pikturës dhe letërsisë, që në moshë të hershme filloi të shkruajë dhe ka arritur të publikojë librin e saj të parë në faqen e internetit: Booksie. Mbase mund të tingëllojë çuditshëm, por gjithçka ka nisur nga një ëndërr, ku i është shfaqur personazhi kryesor Xhulia.

Për të arritur deri në këtë pikë, asaj i është dashur të kalojë vështirësi, por asnjëhërë nuk është ndalur dhe ka punuar fort derisa arriti të publikojë. Booksie nuk e ka si gjuhë të autorizuar shqipen, ndaj dhe Hiljanës i është dashur t’a shkruaj disa herë nga e para, për shkak se gjatë redaktimit ndryshonte rendi i fjalëve dhe shenjat e pikësimit.

Ajo ka nisur rrugëtimin e saj për t’u bërë mjeke dhe nuk ka dashur ndonjëherë të bëhet shkrimtare, por nuk ka në plan të heqë dorë nga asnjëra prej tyre. Duke ndërthurur së bashku mjekësinë dhe të shkruarit, në planet e saj të ardhshme, ajo dëshiron të merret me studime shkencore dhe t’i hedhë ato në një libër.

Duke punuar për rreth katër vite me përkushtim rreth këtij libri, ajo ndan me të rinjtë një mesazh:  “Nëse ke dëshirë dhe kurajo për të arritur diçka, atëherë mund t’ia dalësh”.

Sipas saj, “të mos heqësh dorë nga ajo që do dhe e ke përzemër, mund të arrish aty ku ju synon”.

Besmira Koro

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0