Hiljana Biba, shembull për bashkëmoshatarët e saj


Edhe pse ishte vetëm një adoleshente, kur ka publikuar librin e saj të parë, Hiljana Biba ka arritur të ketë sukses dhe një shikueshmëri të madhe në internet. “Më quajnë Xhulia” është romani që e ka futur atë në botën letrare.

Nuk e kishte menduar ndonjëherë se do të botonte një libër, por sot libri i saj është mjaft i suksesshëm. Hiljana Biba është studente në Fakultetin e Mjekësisë në Tiranë. E apasionuar pas pikturës dhe letërsisë, që në moshë të hershme filloi të shkruajë dhe ka arritur të publikojë librin e saj të parë në faqen e internetit: Booksie. Mbase mund të tingëllojë çuditshëm, por gjithçka ka nisur nga një ëndërr, ku i është shfaqur personazhi kryesor Xhulia.

Për të arritur deri në këtë pikë, asaj i është dashur të kalojë vështirësi, por asnjëhërë nuk është ndalur dhe ka punuar fort derisa arriti të publikojë. Booksie nuk e ka si gjuhë të autorizuar shqipen, ndaj dhe Hiljanës i është dashur t’a shkruaj disa herë nga e para, për shkak se gjatë redaktimit ndryshonte rendi i fjalëve dhe shenjat e pikësimit.

Ajo ka nisur rrugëtimin e saj për t’u bërë mjeke dhe nuk ka dashur ndonjëherë të bëhet shkrimtare, por nuk ka në plan të heqë dorë nga asnjëra prej tyre. Duke ndërthurur së bashku mjekësinë dhe të shkruarit, në planet e saj të ardhshme, ajo dëshiron të merret me studime shkencore dhe t’i hedhë ato në një libër.

Duke punuar për rreth katër vite me përkushtim rreth këtij libri, ajo ndan me të rinjtë një mesazh:  “Nëse ke dëshirë dhe kurajo për të arritur diçka, atëherë mund t’ia dalësh”.

Sipas saj, “të mos heqësh dorë nga ajo që do dhe e ke përzemër, mund të arrish aty ku ju synon”.

Besmira Koro

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale