Hikvision: Normalja e re kërkon monitorim inovativ - Business Magazine Albania

Hikvision: Normalja e re kërkon monitorim inovativ

Normalja e re kërkon monitorim inovativ

Ndërsa Evropa shikon drejt së ardhmes pas bllokimit, bëhen pyetje se si t’i mbajnë njerëzit të sigurt. Qeveritë po shkelin një vijë të kujdesshme midis rifillimit të ekonomive dhe ‘jetës normale’ dhe mbajtjes së shëndetit tonë pa rigjallërimin e çështjeve. Kjo prek qytete të tëra, dhe të gjitha aktivitetet normale në të – nga marrja e kafesë në rrugën për në punë dhe hipja në transportin publik, deri tek blerja dhe ngrënia jashtë. Por ka disa teknologji të cilave mund t’i drejtohen – risia mund të ndihmojë në lehtësimin e “normales së re”.

Masat e reja

Qeveritë po shohin një numër opsionesh dhe metodash për një tranzicion të sigurt në “normal”. Nga teoria e “zonimit”, deri tek lejimi i industrive të kthehen në një mënyrë të mahnitur, në varësi të rrezikut themelor të funksionimit të tyre deri në përhapjen e çështjeve të reja.

Shumë vende evropiane po ofrojnë ‘këshilla’, dhe disa po përcaktojnë rregullore për të kontrolluar ringjalljen e mundshme. Sidoqoftë, ato menaxhohen, të gjitha përpjekjet kanë për qëllim një ‘dalje’ të kontrolluar deri në mbyllje.

Përshtatja e teknologjisë për të ndihmuar

Ekzistojnë një numër teknologjish që dalin në dritë. Aplikacionet që gjurmojnë njerëzit që kanë rënë në kontakt me një rast të konfirmuar, për shembull, përdoren në disa vende. Të dhëna nga burime të ndryshme janë duke u përdorur për të hartuar virusin, dhe gjithashtu se si njerëzit po lëvizin.

Teknologjia po përdoret gjithashtu për të monitoruar dhe policuar masat e jashtëzakonshme të marra. Këto shpesh janë të pazakonta për njerëzit, dhe shumë nuk janë të vetëdijshëm për nevojën, ose ndoshta madje nuk duan të bashkëpunojnë.

Matja e temperaturës

Këtu mund të gjeni siguri video. Kamerat termike përdoren për të monitoruar temperaturën e sipërfaqes së lëkurës së njerëzve kur hyjnë në një ndërtesë, për shembull. Ata që regjistrohen me temperatura “më të larta” mund të flamurohen automatikisht dhe temperatura e tyre verifikohet nga pajisjet e matjes klinike. Në disa skenarë, që përfshijnë ndërtesa publike, këtyre njerëzve u mohohet qasja në ndërtesë për të zvogëluar rrezikun e përhapjes.

Kjo teknologji tashmë është duke u përdorur në spitale dhe aeroporte në të gjithë Evropën. Ndërtesat e zyrave po zgjohen gjithashtu në vlerën që mund të sjellë kjo lloj teknologjie. Këto zgjidhje mund të dëshmojnë gjithashtu të dobishme në qendrat e tjera të transportit, qendrat tregtare dhe ndërtesat qeveritare – në të vërtetë kudo që duhet të menaxhojë sasi të mëdha njerëzish.

Pajisjet manuale termike mund të përdoren gjithashtu për të monitoruar temperaturën në një skenar patrullimi. Kjo mund të sigurojë një program inspektimi manual në lëvizje. Kjo mund të përdoret për një inspektim fleksibël, kudo që mund të jetë e nevojshme, për shembull në ngjarje të jashtme, vende ndërtimi ose pika kontrolli.

Zbulimi i maskës

Në shumë vende, veshja e maska ​​për fytyrën është rekomanduar në zona publike, ose madje është bërë e detyrueshme. Për shembull, në Francë përdoruesit e transportit publik u kërkohet të mbajnë një maskë gjatë gjithë kohës kur udhëtojnë.

Por si duhet të monitorohet kjo? Mbi të gjitha, punonjësit e transportit publik nuk mund të jenë kudo, duke parë të gjithë udhëtarët. Të dy kamerat Hikvision Thermal dhe kamerat CCTV AcuSense kanë aftësinë të zbulojnë nëse një person është i veshur me maskë në fytyrë. Të dy mund të japin një alarm nëse një maskë nuk zbulohet. Ndërfaqja speciale e një DeepinMind NVR gjithashtu mund të përdoret, për të shfaqur vizualisht temperaturën dhe statusin e maskës së bashku, duke e bërë monitorimin shumë më të lehtë.

Zbulimi i maskave mund të përdoret në të gjitha llojet e skenareve nga pritjet e zyrave tek depot dhe nga dyqanet me pakicë deri në shpërndarëset e transportit.

Dendësia e vizitorëve

Masa e largësisë nga njerëzit e tjerë është e qartë, dhe është një nga masat që ka të ngjarë të jetë në fuqi për një kohë të gjatë. Në fakt, në disa vende ka udhëzime se sa njerëz mund të jenë në një dyqan, për shembull. Shenjat në dysheme që tregojnë një distancë prej 1.5 ose 2 metrash janë tani të zakonshme në supermarkete, për shembull. Por është e vështirë të mbash distancën tënde nëse ka shumë njerëz në një vend. Për këtë arsye, disa ndërtesa madje kufizojnë sa njerëz hyjnë brenda. Dhe ja ku mund të hyjë teknologjia.

Solucioni i Dendësisë së Vizitorëve të Hikvision përdor kamerat e Numërimit të njerëzve për t’u dhënë menaxherëve të ndërtesave mjetet për të parë se sa njerëz po hyjnë dhe dalin nga ndërtesa ose një zonë. Sistemi mund të vihet në flamur kur kanë hyrë shumë njerëz, gjë që i jep menaxhmentit mundësinë për të vepruar. Kjo është një zgjidhje tjetër që mund të monitorojë automatikisht situatën, duke liruar kohën e rojes së sigurisë për gjëra të tjera.

Teknologjia është një faktor shtytës në të gjithë jetën tonë. Ne e përdorim atë çdo ditë, për të gjitha llojet e aktiviteteve. Por përfitimi i teknologjisë dhe inovacionit është se ajo vazhdon të japë. Qendrat R&D në të gjithë botën janë në rregull, dhe kanë zhvilluar teknologji që mund të ndihmojë botën të përshtatet me kohët e tanishme. Në mënyrë të veçantë, mund të na ndihmojë të na lehtësoni nga bllokimi dhe në “normalen e re”. Lexo më shumë në https://www.hikvision.com/europe/adriatic/perseri-ne-biznes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0