Hesht ose po largohem: Ja pse punonjësit tuaj po lodhen kaq shumë nga zhurma në vendin e punës - Business Magazine Albania

Hesht ose po largohem: Ja pse punonjësit tuaj po lodhen kaq shumë nga zhurma në vendin e punës

Bota është një vend i zhurmshëm dhe po bëhet gjithnjë e më i zhurmshëm. Në të njëjtën kohë, njerëzit mund të jenë më pak tolerantë ndaj zhurmës në botën e punës pas pandemisë. Ndërsa punonjësit kthehen në zyrë, 52% e punonjësve të zyrës thonë se janë të shqetësuar se nivelet e zhurmës në zyrë do t’i bëjnë ata më pak produktivë, sipas një sondazhi të fundit nga HR Magazine. Gati dy të tretat e atyre njerëzve thonë se kanë frikë se do t’i soset durimir nëse kolegët e tyre të zhurmshëm thyejnë përqendrimin e tyre dhe 42% shqetësohen se do gjendja e tyre do të përfundojë në “tërbim” nëse kolegët bëhen shumë të zhurmshëm.

NJË PROBLEM QË FLET SHUMË

Pa dyshim, ne jemi të mbytur me informacione dhe tinguj çdo ditë, qofshin ato takime të pandërprera, zile, njoftime, kërcitje të tastierës, zhurma të zjarrfikësve ose makina që tingëllojnë. Dhe bota po bëhet më e zhurmshme: Ndërsa zhurma e trafikut dhe aktiviteti i rrugëve është bërë më e fortë, vëllimi i sirenave të urgjencës në disa qytete është rritur në 120 decibel në dy dekadat e fundit. Zhurmat prej 140 decibel konsiderohen të rrezikshme për shëndetin tonë dhe 85 decibel mund të rrezikojnë dëgjimin tonë.

E gjithë kjo zhurmë mund të na bëjë të humbasim përqendrimin, motivimin dhe funksionimin e trurit: njerëzit humbasin rreth 86 minuta produktivitet çdo ditë për shkak të shpërqendrimeve të zhurmës, sipas një studimi nga Steelcase. Duhen edhe 23 minuta të tjera për t’u rikthyer në detyrë pas një ndërprerjeje, sipas një studimi tjetër të Universitetit të Kalifornisë në Irvine.

Lexo edhe: Puna e “ëndrrave” nuk ekziston. Kjo autore hedh poshtë “mitin” e karrierës

Zhurma është gjithashtu e keqe për shëndetin tuaj. Ajo është e lidhur me problemet e zemrës, humbjen e gjumit, presionin e lartë të gjakut dhe nivelet më të larta të stresit. Ndërkohë, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka arritur në përfundimin se zhurma e tepërt ishte shkaku kryesor i 3000 vdekjeve nga sëmundjet e zemrës tek evropianët.

Një studim nga studiuesit gjermanë zbuloi se njerëzit që jetonin në lagje me më shumë zhurmë trafiku kishin një incidencë më të lartë të depresionit. Një studim tjetër zbuloi se një rritje prej 10 decibel në zhurmën nga avionët në shtatë aeroporte të ndryshme evropiane çoi në një rritje prej 28% në përdorimin e ilaçeve kundër ankthit.

ZGJIDHJE PËR NJË BOTË TË ZHURMSHME

Për të përmirësuar akustikën, kompanitë po instalojnë kabina telefonike modulare për punë të qetë dhe po ndërtojnë dhoma të grumbulluara me izolim të zërit që i mundëson të gjithëve në takimet virtuale – si në shtëpi ashtu edhe në zyrë – të dëgjojnë më qartë. Kompanitë po i drejtohen gjithashtu “soundscaping”. Një kompani në Mbretërinë e Bashkuar për krijimin e tingujve, Moodsonic, e bën këtë duke luajtur një gamë të gjerë tingujsh të natyrës, nga zhurma e një përroi te pyjet e ishujve, brenda zyrave të klientëve dhe si rrjedhim duke heshtur bisedat e zhurmshme ose një rritje të aktivitetit. Softueri i kompanisë përdor sensorë për të monitoruar zonat e zyrave dhe për të rregulluar automatikisht tingujt, thotë Evan Benway, drejtor menaxhues i Moodsonic./ Fast Company 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0